Przejdź do treści

Curiosity odkrył skamieniałe wydmy na Marsie

Panorama przedstawiająca skamieniałe wydmy na Marsie

Pracujący od 2012 r. marsjański łazik Curiosity przesłał zdjęcia struktur, które wyglądają jak skamieniałe piaskowe wydmy. Fotografie wykonane zostały pod koniec sierpnia bieżącego roku i są kolejnym przykładem skomplikowanych procesów, jakie odbywały się na powierzchni czerwonej planety.

Odkryte struktury są bardzo podobne do skał występujących w wielu miejscach na Ziemi. Podobne formacje zbudowane ze skamieniałych wydm spotkać można m.in. w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Obszar na którym odkryto opisywane skały był pokryty niegdyś jeziorem o czym świadczy występowanie charakterystycznych dla tego środowiska skał osadowych.

Geometria oraz układ warstw skalnych w formacji pozwalają na interpretację kierunku wiatrów, które ukształtowały wydmy. Naukowcy planują ponadto zbadać skład piaskowca poprzez pobranie próbek materiału, które mają być wywiercone z podłoża jeszcze w tym miesiącu.

Panorama ukazująca badane wydmy wykonana została za pomocą dwóch kamer umieszczonych na maszcie (z ang. Mastcam). Pierwsza z nich stanowi prawe "oko" łazika i posiada obiektyw o ogniskowej 100 mm. Lewe "oko" stanowi obiektyw o ogniskowej 34 mm. Kamery umieszczone są na wysokości 2 metrów nad poziomem podłoża i są oddalone od siebie o 25 cm. Takie umiejscowienie kamer pozwala na otrzymywanie trójwymiarowych obrazów.

Więcej informacji:


Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Źródło:
NASA

Na zdjęciu: Panorama przedstawiająca skamieniałe marsjańskie wydmy. Źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Reklama