Przejdź do treści

Curiosity znalazł wodę na Marsie!

Ślady czerpaka, którym Curiosity pobierał glebę do badań. Źródło: NASA
Misja Curiosity (ang. ciekawość) jest jednym z najbardziej medialnych programów NASA.  Łazik pracuje na Czerwonej Planecie od ponad roku, ciągle dostarczając naukowcom fascynujących  wyników. Celem misji jest badanie  obecnego i przeszłego środowiska Czerwonej Planety, wykonanie pomiarów meteorologicznych, poszukiwanie wody i badanie wilgotności, zbadanie widma wysokoenergetycznego promieniowania naturalnego, a także określenie składu chemicznego skał i gleby na Marsie.

Dotychczasowe doniesienia Curiosity sugerowały obecność wody na Czerwonej Planecie. Ostatnie doniesienia NASA jednoznacznie określają ile tej substancji zawarte jest w marsjańskiej glebie. Ilość ta szacowana jest przez naukowców na 2%, czyli 20 ml w każdym kilogramie gleby.

Odkrycie wody na Czerwonej Planecie pozwala nam domniemywać, że na Marsie mogło istnieć życie. Wyniki opublikowane ostatnio na łamach Science stanowią najważniejsze z dotychczasowych doniesień na temat istnienia wody na Marsie.

Do analizy zostały wykorzystane próbki gruntu zebrane przez Curiosity z okolic krateru Gale. Łazik wykorzystał do tego celu instrument SAM (ang. Sample Analysis at Mars). Pobrane próbki podgrzewane były do temperatury około 835 stopni Celsjusza, a następnie chromatograf analizował  wydzielające się gazy. Dzięki takiej metodzie analizy udało się zidentyfikować dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlen oraz poszukiwaną wodę.

Geologia Krateru Gale reprezentuje różne rodzaje powierzchni  jakie spotkać można na Czerwonej Planecie. Dlatego naukowcy wnioskują, że woda obecna w tym obszarze będzie też znajdowała się w innych częściach Marsa.

Komentarz od internauty: Jeden człowiek zużywa rocznie ok. 650 tys. litrów wody.


 
Źródło: Alicja Wierzcholska | Science
 
Na zdjęciu: Ślady czerpaka, którym Curiosity pobierał glebę do badań. Źródło: NASA
 
(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama