Przejdź do treści

CWINT zaprasza na warsztaty astronomiczne online dla grup szkolnych

Warsztaty CWINT

Obserwatorium Astronomiczne CWINT zaprasza na internetowe warsztaty astronomiczne pt: „KOSMOS W ZASIĘGU RĘKI - amatorskie obserwacje astronomiczne”.

Tegoroczny, dość nietypowy w formie z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, rok szkolny zbliża się do końca, a na horyzoncie już letnie wakacje. Nauczyciele i młodzież szkolna nabyli nowej umiejętności nauki poprzez różnego typu platformy internetowe. Okazuje się, że taka forma nauczania „na odległość” też może być bardzo efektywna i interesująca. Dlatego też na te ostatnie dni nauki szkolnej Obserwatorium Astronomiczne CWINT zaprasza młodzież szkolną do wzięcia udziału w internetowych warsztatach astronomicznych.

Spotkania seminaryjne zostaną przeprowadzone w dniach 17-26 czerwca 2020r. na platformie ZOOM, dzięki której będzie więc możliwa pełna interaktywność, będziemy się widzieć i będzie można zadawać pytania. Udział w warsztatach jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Jedno spotkanie trwać będzie ok. 1,5 godziny.

Jak wziąć udział w warsztatach?

Krok 1. Wystarczy aby opiekun grupy młodzieży szkolnej (wychowawca, nauczyciel, opiekun) skontaktował się z Obserwatorium Astronomicznym CWINT i zgłosił grupę młodzieży (kilkadziesiąt uczniów) i wspólnie z CWINT ustal termin internetowych warsztatów.

Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: pd@cwint.pl 

Krok 2. Opiekun grupy dostanie link do spotkania internetowego, który przekazuje uczniom biorącym udział w warsztatach łącznie z materiałami edukacyjnymi CWINT.

Krok 3. Aby dołączyć do spotkania wystarczy będzie kliknąć w otrzymany link. Jeśli nie masz jeszcze programu Zoom Cloud Meetings na swoim urządzeniu (komputerze, laptopie, tablecie) to po kliknięciu w otrzymany z CWINT link, system poprosi abyś go ściągnął i zainstalował – standardowa instalacja, zajmuje to kilka minut.

W tym internetowym seminarium mogą wziąć udział wraz z młodzieżą również ich rodzice – pewnie i dla nich poruszane zagadnienia będą interesujące.

Program warsztatów astronomicznych

Podczas seminarium spojrzymy na ogromny Kosmos próbując zobrazować skalę wielkości i odległości obiektów astronomicznych, z jaką musimy mierzyć się podczas obserwacji astronomicznych. Zajrzymy na lokalne podwórko czyli Układ Słoneczny, zlokalizujemy nasze miejsce i interesujące obiekty mgławicowe w Drodze Mlecznej i spojrzymy na odległe o miliony lat świetlnych galaktyki dostępne wizualnie poprzez amatorski sprzęt astronomiczny.

Pokażemy co interesującego obecnie możemy zobaczyć na letnim, dziennym i nocnym niebie (protuberancje i plamy słoneczne, konstelacje, asteryzmy, planety Układu Słonecznego, podwójne i wielokrotne układy gwiazd, otwarte i kuliste gromady gwiazd, mgławice planetarne, refleksyjne, emisyjne i odległe galaktyki) i jaki do tego należałoby użyć sprzęt astronomiczny.

Seminarium jest przeznaczone dla wszystkich (młodzieży i dorosłych), których interesuje otaczający nas Wszechświat i chcieliby poszerzyć i uporządkować swoją wiedzę na temat Kosmosu i obserwacji astronomicznych. Mam nadzieję, że rozbudzi zainteresowania astronomią i będzie doskonałym przyczynkiem do samodzielnych, udanych poszukiwań, odkryć i obserwacji astronomicznych podczas wakacyjnych dni (i nie tylko).

Urania-Postępy Astronomii i Astronarium są partnerami warsztatów.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Piotr Duczmal Obserwatorium Astronomiczne CWINT

Reklama