Przejdź do treści

Cyfrowe Archiwum Komeciarza już kompletne

W Cyfrowym Archiwum „Komeciarza” (dostępnym na stronie SOK PTMA, w zakładce Komeciarz) pojawiły się cyfrowe wersje brakujących wcześniej numerów. Sekcja udostępniła swoim czytelnikom wszystkie numery sprzed wznowienia wydania (roczniki 1995-2006), a także dwa z czterech numerów nowej serii (od 2014).

"Komeciarz" to biuletyn o kometach, który jest wydawany przez Sekcję Obserwatorów Komet Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Pierwsze wydanie polskiego nieperiodycznego biuletynu miało miejsce w 1995 roku.

Obecnie koordynatorem SOK PTMA jest Mikołaj Sabat, który jest również prezesem kieleckiego oddziału PTMA. Po dłuższej przerwie od numeru 45 – 3/2006, w listopadzie 2014 roku, sekcja postanowiła wznowić wydawanie "Komeciarza", i tak do dzisiaj wydano już 49 numerów!

Po planowanej na październik tego roku X jubileuszowej konferencji SOK PTMA planowane jest wydanie kolejnego, 50 już numeru biuletynu o kometach.

Warto również wiedzieć, że 49 numer to najdłuższy dotychczas objętościowo „Komeciarz”, wydawany tym razem w formie książki z usztywnioną okładką, a nie jak miało to miejsce dotychczas – w formie zeszytu.

Z uwagi na dużą objętość niektórych plików, wszystkie archiwalne numery zostały umieszczone na zewnętrznym serwerze, gotowe w każdej chwili do pobrania.

Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi archiwalnymi numerami, oraz życzymy ciekawej lektury!

Opracował:
Adam Tużnik

Więcej informacji:
Na ilustracji:
Zestawienie kilku archiwalnych numerów "Komeciarza". Źródło: sok.ptma.pl