Przejdź do treści

Czerwcowe starty chińskich rakiet. Nowy satelita pogodowy na orbicie

img

Chiny przeprowadziły w czerwcu już dwa udane starty rakiet orbitalnych. 3 czerwca wyniosły na orbitę satelitę meteorologicznego Fengyun 4B, a 11 czerwca kilka ładunków komercyjnych od różnych chińskich podmiotów.


Pogodowy satelita geostacjonarny Fengyun 4B

Pierwszy czerwcowy start Chin został przeprowadzony 3 czerwca z kosmodromu Xichang. Ładunek tej misji, czyli satelitę meteorologicznego z serii Fengyun wyniosła rakieta Długi Marsz 3B.

Lot przebiegł prawidłowo i satelita trafił na transferową orbitę GTO, z której już o własnym napędzie wejdzie na orbitę geostacjonarną.

Fengyun to chińska seria satelitów pogodowych zapoczątkowana w końcówce lat 80. Na satelity tej sieci składają się urządzenia umieszczane na orbicie geostacjonarnej (serie Fengyun 2 i 4) oraz orbicie polarnej (serie Fengyun 1 i 3). Pierwszy statek tego systemu – Fengyun 1A – został wysłany w 1988 roku.

Wysłany w omawianym locie satelita Fengyun 4B to drugi egzemplarz geostacjonarnego satelity Fengyun 2. generacji. Pierwszy, nadal działający, Fengyun 4A był prototypem i zostały wystrzelony w 2016 roku.

Fengyun 4B podobnie jak jego poprzednik jest wyposażony w zestaw czterech instrumentów: sondy światła widzialnego i podczerwieni z interferometrem Michelsona do pomiaru temperatury, wilgotności i zachmurzenia atmosfery, spektrometr AGRI światła widzialnego i podczerwieni do obrazowania Ziemi w 14 pasmach i badania aerozoli, chmur, pomiaru zawartości pary wodnej w atmosferze, temperatury powierzchni oceanu czy obserwacji powierzchni Ziemi, np.: roślin, występowania pożarów, kamery cyfrowej do obserwacji w bliskiej podczerwieni w celu rejestrowania wyładowań atmosferycznych oraz pakietu urządzeń badania pogody kosmicznej (SEP – Space Environment Package).

Satelita będzie też używał swojego zestawu telekomunikacyjnego do pośredniczenia w przekazywaniu informacji pogodowych i środowiskowych ze stacji naziemnych.

Statek został zbudowany w oparciu o platformę SAST-5000, zbudowanej przez Shanghai Institute of Spaceflight Technology. Satelita jest stabilizowany trójosiowo, ma masę około 5300 kg i jego planowany czas działania to 5–7 lat.


Satelita Beijing-3 do obserwacji Ziemi

11 czerwca za sprawą rakiety Długi Marsz 2D na niską orbitę okołoziemską trafiły 4 satelity od różnych chińskich podmiotów. Start przeprowadzono z kosmodromu Taiyuan.

Głównym ładunkiem misji był statek Beijing-3 zbudowany przez DFH dla firmy Twenty First Century Aerospace Technology. Beijing-3 to pierwszy satelita ich nowej sieci obserwacyjnej, po raz pierwszy budowany w całości w Chinach. Poprzednich 4 satelitów serii Beijing-1 i Beijing-2 powstawało we współpracy z brytyjskim SSTL.

Beijing-3 bazuje na platformie CAST3000E przeznaczonej na potrzeby mikrosatelitów o łącznej masie poniżej 1 t. Na satelicie umieszczono ładunek do obrazowania powierzchni Ziemi z rozdzielczością do 0,5 m/px.

Poza Beijing-3 na orbitę trafiły w tym locie także trzy inne niewielkie statki: satelita obserwacji wybrzeży i wód śródlądowych Haisi-2 zbudowany dla Uniwersytetu w Xiamen, komercyjny satelita optycznych obserwacji astronomicznych (przeznaczony w szczególności do obrazowania planetoid) Wangwang-1 oraz Tianjian Space Test 1 – prototypowy satelita testujący technologie dla administracji opieki zdrowotnej zbudowany przez Shanghai Academy of Spaceflight Technology.


Podsumowanie

Chiny przeprowadziły w tym roku już 15. udanych startów orbitalnych. Kolejny lot Państwa Środka będzie wyjątkowy, gdyż będzie to pierwsza od wielu lat misja załogowa. Rakieta Długi Marsz 2F nie wcześniej niż 17 czerwca ma wysłać statek Shenzhou 12 z trzyosobową załogą w kierunku Chińskiej Stacji Kosmicznej.
 

Więcej informacji:

Na podstawie: NSF

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2D startująca z misją Beijing-3 z kosmodromu Taiyuan. Źródło: Zheng Taotao/Xinhua.

Reklama