Przejdź do treści

Cztery lata pracy sondy Solar Dynamics Observatory

Masywne flary słoneczne, pełne wdzięku wyrzuty materii i wielka plama na Słońcu. Ty tylko niektóre z obrazów zarejestrowanych przez sondę NASA SDO (Solar Dynamics Observatory) podczas czterech lat jej pobytu na orbicie. Źródło: NASA/SDO/Goddard Space Flight Cente

To orbitalne obserwatorium rejestruje obrazy Słońca na dziesięciu różnych długościach fal, z których każda odpowiada innej temperaturze materii słonecznej. Słońce podlega nieustannym zmianom. Sonda NASA, Solar Dynamics Observatory (SDO), ciągle je obserwuje. Już od czterech lat.

Została wystrzelona na orbitę 11 lutego 2010. Od tego czasu patrzy na naszą gwiazdę przez 24 godziny na dobę. Obserwuje cały dysk słoneczny, w szczególności jednak najbardziej koncentruje się na pełnym wdzięku tańcu materii przepływającej przez atmosferę Słońca – koronę. Z okazji czwartej rocznicy wystrzelenia sondy NASA przygotowała specjalny film, dokumentujący wiele z największych osiągnięć SDO, w tym zarejestrowanie wielkich wybuchów na Słońcu oraz gigantycznych plam słonecznych.

Film ten trwa 3 minut i 44 sekundy, dostępny jest m.in. tutaj. Sonda SDO wykonuje fotografie Słońca na dziesięciu różnych długościach fal. Każda z nich odpowiada innej temperaturze materii słonecznej. Różne temperatury ukazują z kolei naukowcom charakterystyczne struktury, takie jak flary, czyli potężne eksplozje światła i promieniowania rentgenowskiego, czy tzw. pętle koronalne – strumienie słonecznej materii poruszające się w górę i w dół wzdłuż zamkniętych linii sił pola magnetycznego. Nakręcony przez NASA film pokazuje przykłady obu tych zjawisk, jak również niemniej ciekawe prominencje – mają one miejsce, gdy duże masy materii odrywają się od Słońca. Widzimy również wielką grupę plam na powierzchni fotosfery. Jedna z takich plam, z wyjątkowo silnym polem magnetycznym, pojawiła się w styczniu tego roku i była jedną z największych w ciągu ostatnich dziewięciu lat.

Naukowcy badają obrazy dostarczone przez SDO, aby lepiej zrozumieć fizykę rządzącą Słońcem – jego złożonymi układami elektromagnetycznymi i ruchami materii. Zmiany te mają wpływ także na Ziemię. Flary i inne rodzaje aktywności Słońca, w szczególności koronalne wyrzuty materii, mogą bardzo destrukcyjnie wpływać na nasze urządzenia telekomunikacyjne i ogólnie na ziemską technologię używaną w Kosmosie. 

 

Więcej na temat sondy i badań Słońca:

 

Źródło: EK | astronomy.com

Na zdjęciu: Masywne flary słoneczne, pełne wdzięku wyrzuty materii i wielka plama na Słońcu. Ty tylko niektóre z obrazów zarejestrowanych przez sondę NASA SDO (Solar Dynamics Observatory) podczas czterech lat jej pobytu na orbicie. Źródło: NASA/SDO/Goddard Space Flight Centre

(Tekst ukazał się pierwotnie w Serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama