Przejdź do treści

Czy wykryto egzoksiężyc?

Egzoksiężyc i egzoplaneta - wizja artystyczna
W serwisie arXiv.org pojawił się artykuł, w którym naukowcy sugerują, iż udało im się wykryć egzoksiężyc, czyli księżyc w innym układzie planetarnym. Na październik szykowane są obserwacje sprawdzające przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Potencjalny egzoksiężyc nosi oznaczenie Kepler-1625b I.

Doniesienia o detekcji egzoksiężyców już się pojawiały, ale ciągle brak ich ostatecznego potwierdzenia. Dla przykładu w 2014 r. agencja kosmiczna NASA informowała o egzoksiężycu wykrytym dzięki zjawisko mikrosoczewkowania grawitacyjnego MOA-2011-BLG-262. Nowym potencjalnym egzoksiężycem może być Kepler-1625b I.

Temat księżyców krążących wokół planet w innych układach planetarnych to jedno z wyzwań współczesnej astronomii. W Układzie Słonecznym znamy wiele księżyców, więc czemu nie miałoby ich być także w innych systemach planetarnych? Najnowsze badania przeprowadzili Alex Teachey i David M. Kipping z Columbia University w Nowym Jorku i miłośnik astronomii Allan R. Schmitt.

W swoich analizach naukowcy skupili się na danych obserwacyjnych dotyczących 284 planet, pochodzących z teleskopu Keplera. Badana grupa obiektów to planety o masach od Ziemi do Jowisza, krążące w odległościach wokół swojej gwiazdy od 0,1 AU do 1 AU, czyli nie dalej niż Ziemia wokół Słońca. W opublikowanej pracy naukowcy wskazują, że górny limit dla populacji egzoksiężyców wokół takich planet okazuje się dość mały. Mimo tego udało im się wykryć jeden potencjalny przypadek egzoksiężyca - w przypadku układu Kepler-1625.

W tym systemie znajduje się planeta Kepler-1625b, która ma przypuszczalnie średnicę Jowisza i masę dziesięć razy większą. Wokół niej może krążyć księżyc o dość nietypowych parametrach. Może on mieć bowiem wielkość Neptuna! Tak dużych księżyców jak na razie teoria nie przewiduje, ale badacze nie wykluczają takiej możliwości. Zaznaczają, że na przykład "gorące jowisze" też najpierw wykryto obserwacyjnie, a teoria nie przewidywała wcześniej ich istnienia. Według obliczeń autorów, orbita możliwego księżyca powinna być na tyle stabilna, że w okresie 5 miliardów lat nie powinien on ani spaść na planetę, ani od niej uciec.

Artykuł nie ukazał jeszcze w żadnym recenzowanym czasopiśmie astronomicznym, jest to jak na razie wstępna publikacji w arXiv.org. Pozostaje nam poczekać na zapowiadane obserwacje przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, które mają zweryfikować hipotezę o księżycu Kepler-1625b I.


Więcej informacji:

 


Źródło: arXiv.org

 

Reklama