Astrofotografia cieszy się szybko rosnącą popularnością. Spotykamy coraz więcej pasjonatów uwieczniania piękna nocnego nieba, a fora internetowe zalewane są zdjęciami zorzy, komet, a nawet odległych galaktyk. Jest jednak zjawisko astronomiczne, zupełnie inne niż wszystkie, do tego stosunkowo rzadko występujące na Ziemi i niemożliwe do zaobserwowania z Polski w ostatnich latach.
Mowa oczywiście o całkowitym zaćmieniu Słońca. Ostatnia okazja do podziwiania tego zjawiska blisko granic naszego kraju była w 1999 r., a najbliższa będzie “może za sto lat”, a dokładnie w roku 2135.
Przy okazji każdego kolejnego zaćmienia Słońca coraz większe rzesze turystów, w tym astrofotografów z Polski, odbywają podróże i przemierzają tysiące kilometrów, by znaleźć się przez kilka minut, a czasem zaledwie kilkadziesiąt sekund, w cieniu Księżyca, bez względu na lokalizację tego zjawiska na Ziemi.
Marzena Rogozińska astrofotografią zafascynowała się ponad 4 lata temu. W poszukiwaniu ciemnego nieba i ciekawych kadrów przemierza setki kilometrów w kraju i zagranicą. Łukasz Remkowicz od najmłodszych lat fascynuje się nocnym niebem, co z czasem przerodziło się w poważne hobby. Bartosz Wojczyński jako organizator wypraw astrofotograficznych regularnie podróżuje w najciemniejsze zakątki globu. W kwietniu 2024 roku wspólnie wybrali się do Stanów Zjednoczonych w pogoni za niecodziennym zjawiskiem.
Dokładnie o godzinie 13:50:01 czasu lokalnego rozpoczęło się tak długo wyczekiwane przez nas całkowite zaćmienie Słońca. Rozpoczęła się faza całkowita i nagle naszym oczom ukazała imponująca, przepiękna i cudownie rozbudowana korona słoneczna. Bardzo wyraźnie mogliśmy dostrzec też jaskrawe i intensywnie czerwone protuberancje, które było widać gołym okiem! Ich widok odebrał nam mowę, zwłaszcza kiedy spojrzeliśmy na nie z bliska, przez lornetkę. Emocje były tak ogromne, że nie wiedzieliśmy, jak się zachować. Narastał w nas niepokój z powodu nienaturalnej ciemności, która zapanowała w środku dnia. Nagle zauważyliśmy jasną Wenus i Jowisza. Z każdą kolejną sekundą narastało napięcie.
O szczegółach wyprawy w pas całkowitego zaćmienia i metodach astrofotografii słonecznej przeczytaj w najnowszym numerze 3/2024 "Uranii - Postępów Astronomii".
Zamów numer w internetowym sklepie Uranii albo w salonie lub sieci Empik.
Zamów roczną lub dwuletnią prenumeratę "Uranii - Postępów Astronomii" i nie przegap żadnego numeru!
Więcej:
- Astronarium o Zaćmieniu Słońca (odc. 177) i Astrofotografii (odc. 69)
- Astronomiczne Zdjęcie Dnia NASA - APOD
- Międzynarodowy konkurs astrofotograficzny AstroCamera
- Archiwalne numery Uranii dostępne bezpłatnie w Cyfrowym Archiwum Uranii
Opracowanie: Magda Maszewska
Ilustracja: Mozaika ukazująca kolejne momenty widoczności tzw. pereł Bailey'a oraz protuberancji słonecznych. Fot. Marzena Rogozińska