Przejdź do treści

Dane z satelitów pomogą monitorować lód na rzekach

img

Polska firma Astri Polska w ramach projektu EO4EP stworzyła system do monitorowania lodu na rzekach z wykorzystaniem danych z satelitów obserwacji Ziemi. Jego zadaniem jest dostarczanie informacji o aktualnej sytuacji na rzekach i pomoc w zapobieganiu ewentualnym powodziom.

Astri Polska ogłosiła, że zakończyła prace nad system do monitoringu lodu na rzekach w oparciu o dane z satelitów obserwacji Ziemi. W ramach projektu EO4EP realizowanego dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Banku Światowego opracowano system dostarczający informacji o aktualnej sytuacji na rzekach i pomoc w zapobieganiu ewentualnym powodziom. Projekt zakończył się na początku października 2018 roku oddaniem operacyjnego serwisu i obecnie trwają rozmowy na temat możliwości jego wdrożenia w Polsce.

Polskie rzeki pod nadzorem satelitów

Zatory lodowe na rzekach to jedna z przyczyn występowania zimowych powodzi w Polsce. Dzięki wykorzystaniu radarowych danych satelitarnych służby i instytucje odpowiedzialne za gospodarkę wodną mogą dysponować informacjami o stanie rzek dla dużego obszaru terenu w krótkim czasie po wykonaniu zdjęcia, niezależnie od panujących warunków pogodowych. System monitoringu zjawisk lodowych na rzekach opracowany przez Astri Polska dostarcza informację o stanie pokrywy lodowej podzieloną na trzy klasy. Użytkownik ma możliwość generowania raportów lodowych na wzór tych stosowanych do tej pory przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej (RZGW).

Zaletą naszego systemu jest wykorzystanie darmowych danych pochodzących z europejskiego programu satelitarnych obserwacji Ziemi „Copernicus”, dzięki czemu użytkownik nie ponosi dodatkowych kosztów z tytułu pozyskiwania nowych danych. Ponadto dokładność uzyskiwanych wyników jest rzędu 90%, co oznacza, że prezentowane wyniki są wiarygodne – powiedziała Beata Weintrit, koordynator projektu po stronie Astri Polska.

Analizy mogą być prowadzone z dużą dokładnością dla rzek o szerokości powyżej 60 metrów, co jest wystarczające dla monitorowania głównych polskich rzek, takich jak Wisła, Odra, San, Bug, Narew czy Pilica. Obecnie, prowadzone są rozmowy nad możliwością implementacji systemu w Polsce. Może on być rozwijany i w przypadku potrzeby monitorowania mniejszych rzek wykorzystywać także komercyjne dane wysokorozdzielcze z konstelacji satelitów radarowych, jak np. TerraSAR-X/TanDEM-X.

Technologie satelitarne dla rozwoju krajów Europy Wschodniej

Astri Polska opracowała system monitoringu lodu na rzekach w ramach projektu EO4EP (Earth Observation for Eastern Partnership) – inicjatywy ESA, której celem jest zwiększenie wykorzystania danych satelitarnych w ramach projektów Banku Światowego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego prowadzonych w Europie Wschodniej. Cele projektu zostały zrealizowane poprzez opracowanie specjalistycznych narzędzi opartych o darmowe dane z satelitów Sentinel dla instytucji rządowych odpowiedzialnych za gospodarkę wodno-lądową i rolnictwo. Polska znalazła się w grupie beneficjentów programu obok Gruzji, Armenii i Mołdawii.

W skład konsorcjum projektu EO4EP wchodzili: Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN (lider), GeoSystems, GeoPulse, Astri Polska oraz GISAT, wspierane przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM).

Źródło: Astri Polska

Reklama