Przejdź do treści

Droga do czarnych dziur

Droga do czarnych dziur, J-P Lasota

Upowszechnianie wiedzy o Wszechświecie to misja, na którą nie każdemu z uczonych wystarcza czasu i talentu. Jean-Pierre Lasota w swojej książce prowadzi czytelnika wprost pod horyzont, horyzont czarnej dziury. Ponoć nie ma stamtąd powrotu? A jednak wracamy, mądrzejsi i zadziwieni. 

To zawsze bardzo niezwykłe, kiedy któryś z polskich astronomów pisze książkę popularnonaukową. Tym bardziej niezwykłe, kiedy robi to jeden z naszych najznakomitszych astrofizyków. 

Czarne dziury to jedno z największych wyzwań współczesnej nauki. Ostatnie lata to kilka najbardziej spektakularnych odkryć, w tym również honorowanych Nagrodami Nobla. Fale grawitacyjne emitowane podczas zderzeń między czarnymi dziurami, gwiazdy okrążające centrum Drogi Mlecznej w odległości, w jakiej może się zmieścić tylko supermasywna czarna dziura, czy wreszcie bezpośredni obraz zawiniętej jak obwarzanek czasoprzestrzeni wokół centrum galaktyki M87 uzyskany przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń. 

Czarne dziury to również niezwykle „lotne” pojęcie medialne, co jest wręcz paradoksem, zważywszy na natężenie pola grawitacyjnego przy horyzoncie. Artykuły o czarnych dziurach należą do najbardziej poczytnych na łamach Uranii, a odcinki Astronarium do najchętniej oglądanych. Wokół czarnych dziur oplatają swoje filmy hollywoodzcy scenarzyści i swoje książki pisarze literatury SF. Niezliczone wprost wydają się tytuły książek na ten temat. 

Co zatem wyróżnia „Drogę do czarnych dziur” w tej literaturze? Myślę, że są to co najmniej trzy elementy. Po pierwsze autor naprawdę jak mało kto rozumie pełną równań różniczkowych fizykę zagadnienia. Po drugie, jest rzadko spotykanym erudytą, który znaczenie obecności czarnych dziur potrafi ulokować w kontekście całej astrofizyki oraz zupełnie najnowszych badań ewolucji Wszechświata. Po trzecie wreszcie, podobnie jak w swojej poprzedniej książce „Kłopoty z Eureką”, autor raczy nas niezwykłym talentem literackim, którym tworzy opowieść, od której nie można się oderwać. 

Maciej Mikołajewski 

Książkę można nabyć w księgarni Uranii.

Droga do czarnych dziur

Droga do czarnych dziur - okładka

 

Czytaj więcej:

  • Jean-Pierre Lasota, „Droga do czarnych dziur”, Copernicus Center Press 2022, premiera 07.04.2022, stron 224 

 

Reklama