Przejdź do treści

Droga Mleczna ma brata bliźniaka

Zdjęcie przedstawia jedno z dwóch układów “idealnie podobnych”  do układu Drogi Mlecznej znalezionych w przeglądzie. Większa galaktyka, oznaczona jako GAMA202627 jest podobna do Drogi Mlecznej. Jej towarzysze znajdują się w lewej dolnej części zdjęcia. Na ilustracji bardziej niebieskie obszary wskazują gorętsze, młodsze gwiazdy takie ja te, które znajdują się w naszej Galaktyce. Źródło: Aaron Robotham, ICRAR

Wyniki badań przedstawione 23-go sierpnia podczas Międzynarodowej Unii Astronomicznej wskazują na odkrycie pierwszej grupy galaktyk bardzo podobnej do naszej Galaktyki i jej sąsiadów.

Droga Mleczna, sama w sobie, jest typową galaktyką, ale przyglądając się jej razem z pobliskimi Obłokami Magellana, mamy do czynienia z czymś bardzo rzadkim, można by rzec jedynym w swoim rodzaju. W przeglądzie naszego Lokalnego Wszechświata znaleziono jednak dwa bardzo podobne przypadki.

Astronom dr Aaron Robotham (University of Western Australia i International Centre for Radio Astronomy Research) szukał grup galaktyk podobnych do naszej korzystając z bardzo szczegółowej mapy Lokalnego Wszechświata pochodzącej z przeglądu GAMA (Galaxy and Mass Assembly Survey). "Nigdy wcześniej nie znaleziono innego systemu galaktyk takich jak Droga Mleczna, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, jak trudno jest dostrzec taki obiekt! Tego rodzaju analiza pozwalająca na znalezienie podobnych grup dopiero niedawno stała się możliwa do wykonania." powiedział dr Robotham. Jak twierdzi naukowiec, potrzebne były równocześnie teleskop wystarczająco dobry, aby wykryć nie tylko galaktyki, ale również ich słabych towarzyszy oraz możliwość obserwacji dużego fragmentu nieba, tak by móc się upewnić, że żadna galaktyka nie została pominięta

Symulacje komputerowe powstawania galaktyk podobnych do Drogi Mlecznej wraz z towarzyszami nie przewidują częstego powstawania takich układów. Astronomowie nie byli w stanie określić jak rzadki jest to proces, aż do teraz, gdy odkryto nie jeden, ale dwa takie przypadki.

"Odkryliśmy, że około 3% galaktyk podobnych do Drogi Mlecznej ma galaktyki towarzyszące takie jak Obłoki Magellana. W sumie znaleźliśmy 14 systemów galaktyk, które są podobne do naszego, a dwa z nich są niemal dokładnymi odpowiednikami" mówi dr Robotham.

Droga Mleczna jest uwięziona w skomplikowanym kosmicznym tańcu z bliskimi towarzyszami, Wielkim i Małym Obłokiem Magellana, które są wyraźnie widoczne na południowym niebie. Wiele innych galaktyk ma mniejsze galaktyki na orbicie, ale niewiele z nich dwie, które są tak duże jak Obłoki Magellana.

"Galaktyka, w której żyjemy jest całkowicie typowa, ale pobliskie Obłoki Magellana są już obiektami rzadkimi” mówi Dr Robotham. Astronom i jego współpracownicy otrzymali dodatkowy czas na obserwacje w ramach projektu na teleskopach w Nowej Walii Południowej (Australia) i Chile.

 

Alicja Wierzcholska | Źródło: Science Daily

Na ilustracji: Zdjęcie przedstawia jedno z dwóch układów “idealnie podobnych”  do układu Drogi Mlecznej znalezionych w przeglądzie. Większa galaktyka, oznaczona jako GAMA202627 jest podobna do Drogi Mlecznej. Jej towarzysze znajdują się w lewej dolnej części zdjęcia. Na ilustracji bardziej niebieskie obszary wskazują gorętsze, młodsze gwiazdy takie ja te, które znajdują się w naszej Galaktyce. Źródło: Aaron Robotham, ICRAR

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama