Przejdź do treści

Duża sieć teleskopów robotycznych poszukuje partnerów edukacyjnych

Las Cumbres Observatory - rozmieszczenie teleskopów

Las Cumbres Observatory (LCO) szuka partnerów do swojego projektu Global Sky Partners. Można uzyskać dużo czasu obserwacyjnego na teleskopach robotycznych dla swoich projektów edukacyjnych. Zostały dwa dni na składanie wniosków, termin jest do 13 czerwca 2021 roku.

Do podziału jest łącznie 500 godzin czasu obserwacyjnego rocznie na robotycznych teleskopach o średnicach 40 cm. Las Cumbres Observatory Global Telescope Network posiada łącznie 23 teleskopy różnych rozmiarów w siedmiu lokalizacjach na świecie (plus ósma w trakcie budowy). LCO to światowy lider w wykorzystaniu tego rodzaju teleskopów w edukacji. Jest to organizacja non-profit, w wersji globalnej sieci teleskopów działająca od 2005 roku.

Kogo szukają w LCO? Osób i grup prowadzących projekty edukacyjne związane z astronomią. Przykłady aktualnych i dawniejszych partnerów w programie Global Sky Partners można zobaczyć na stronie internetowej konkursu. Jako bardziej szczegółowe zalecenia dla zgłoszeń podano następujące zagadnienia:

  • projekty wykorzystujące unikatowe możliwości LCO (globalna sieć teleskopów i oprogramowanie kolejkujące obserwacje), na przykład monitorujące zjawiska astronomiczne albo obserwacje typu „follow up” dla najnowszych odkryć,
  • projekty skierowane do odbiorców, „którzy mają trudniej w życiu” z różnych powodów (ang. underserved audiences), na przykład grup, które nie są uwzględniane w typowych projektach popularyzujących astronomię,
  • grupy średnie i duże (w przypadku grup mniejszych niż około 20 osób lepsza może być współpraca w ramach jednego z już istniejących projektów programu Global Sky Partner),
  • projekty edukacji szkolnej oraz nieformalnej, nie muszą być bezpośrednio związane z programem szkolnych, mogą być także ciekawe projekty badawcze skierowane do uczniów, które dotyczą popularyzacji nauki.

Szczegóły dotyczące procesu aplikowania opisane są w ogłoszeniu na stronie LCO. Termin zgłoszeń mija 13 czerwca 2021 roku o godz. 23.00 UTC. Wyniki mają zostać ogłoszone na początku lipca, a czas obserwacyjny będzie przydzielany od 1 sierpnia 2021 roku do 31 lipca 2022 roku.

Zachęcamy polskie organizacje i instytucje do aplikowania.
 

Więcej informacji:

Źródło: Las Cumbres Observatory

Autor: Krzysztof Czart
 

Na ilustracji: Rozmieszczenie teleskopów wchodzących w skład globalnej sieci Las Cumbres Observatory (LCO). Źródlo: LCO.

Reklama