Przejdź do treści

Dwa rosyjskie spacery kosmiczne przy europejskim ramieniu robotycznym ERA

spacer kosmiczny

Rosyjscy kosmonauci przeprowadzili ostatnio na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dwa spacery poświęcone przygotowaniu do pracy europejskiego ramienia robotycznego ERA. Pierwszy z tych spacerów zakończył się przedwcześnie z powodu problemu z akumulatorami w skafandrach kosmicznych.


Przedwcześnie zakończony spacer

17 sierpnia 2022 r. w ramach spaceru VKD-54 na zewnątrz stacji wyszli: Oleg Artemiew i Denis Matwiejew. Kosmonauci wyszli ze śluzy z modułu Poisk. Główne zadania spaceru dotyczyły przygotowań do pracy europejskiego ramienia robotycznego ERA, które przybyło na stację kosmiczną wraz z modułem MLM-U Nauka w 2021 roku.

Kosmonautom udało się zainstalować dwie nowe kamery na wyznaczonych miejscach montażowych nowego ramienia robotycznego. Nieco ponad dwie godziny po wyjściu centrum kontroli misji w Moskwie poleciło Olgowi natychmiastowy powrót do śluzy z powodu nagłego spadku napięcia w akumulatorze jego skafandra spacerowego. Oleg wrócił w kilka minut, a Denis w tym czasie zabezpieczał sprzęt używany podczas spaceru, po czym też wrócił do środka.

Spacer z powodu problemu ze skafandrem zakończył się przedwcześnie, już po 4 godzinach i 1 minucie. Nie udało się więc wykonać wszystkich założonych zadań.


Nadrabianie zaległości

Dlatego też już na 2 września zaplanowano drugie wyjście oznaczone jako VKD-54A, które miało dokończyć prace z poprzedniego wyjścia i wykonać kilka jeszcze dodatkowych zadań.

Kosmonauci w tym samym składzie: Artemiew i Matwiejew wyszli na zewnątrz kompleksu używając śluzy w module Poisk. Dwoma głównymi zadaniami było: przemieszczenie do innego miejsca zewnętrznej konsoli kontroli ramienia EMMI oraz przygotowanie i przetestowanie mechanizmów ramienia robotycznego ERA umożliwiających przemieszczanie ładunków.

Oba zadania zostały wykonane. Dodatkowo kosmonauci wymienili osłonę na obiektyw jednej z kamer ramienia ERA, zmienili położenie niektórych rączek ułatwiających przemieszczanie się po module Nauka i rozłożyli jedno z niewielkich ramion Strieła (GStM-2) ze złożonej pozycji między modułami Poisk i Nauka do rozłożonej pozycji między modułem Zaria i Poisk.

Spacer trwał łącznie 7 godzin i 47 minut. Dla Artemiewa było to już 8. wyjście na zewnątrz ISS. Matwiejew ma po tych dwóch spacerach łącznie 4 na koncie.

Był to 8. spacer kosmiczny na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2022 roku i 9. ogólnie na świecie.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: Roskosmos/NSF/RussianSpaceWeb/NASA

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu tytułowym: Kosmonauci pracujący przy konsoli EMMI obok ramienia robotycznego ERA na module MLM-U Nauka podczas spaceru kosmicznego 2 września 2022 r. Źródło: Roskosmos. 

Reklama