Przejdź do treści

Dwie gwiazdy połączą się ze sobą w roku 2022

Wiele wskazuje na to, że już w roku 2022 zobaczymy niezwykły spektakl na niebie: dwie gwiazdy zleją się ze sobą i staną się jednym obiektem. Temu zjawisku towarzyszyć ma wybuch tak zwanej czerwonej nowej. Całość będzie miała jasność około 2 magnitudo, co odpowiada jasności Gwiazdy Polarnej. Zdarzenie będzie można zaobserwować w gwiazdozbiorze Łabędzia, a jego efekty będziemy widzieć przez mniej więcej pół roku.

Omawiane zjawisko będzie dobrze widoczne i bardzo efektowne. Tym bardziej, że jak dotychczas trudno było z dużą pewnością przewidzieć eksplozje gwiazd nowych. Ale Lawrence Molnar, profesor astronomii i fizyki na Calvin College, jest tego niemal pewien – wcześniej widywał już bowiem podobnie zachowujące się gwiazdy i wie, czym takie a nie inne ich zachowanie może się skończyć...

Gwiazdy, o których tu mowa, są obecnie kontaktowym układem podwójnym o nazwie KIC 9832227. Oznacza to, że okrążają się one nawzajem po tak ciasnych orbitach, że niemal się ze sobą stykają. Dążą do połączenia się ze sobą – co wyzwoli znaczne ilości energii. Obie gwiazdy mają dość niskie temperatury, zatem sam Molnar określa to przyszłe zdarzenie mianem „czerwonej nowej.”

Skąd pewność, że gwiazdy faktycznie zleją się w jedną całość? Naukowcy mają w zanadrzu bardzo dobry przykład do porównań. Jest nim układ gwiazd V1309 Scorpii. Gdy po raz pierwszy obserwowano go w 2008 roku, astronomowie mieli okazję dokładnie przyjrzeć się jego krzywej zmian blasku. V1309 stawała się znacznie jaśniejsza na kilka lat przed efektownym wybuchem. A KIC 9832227 zachowuje się obecnie bardzo podobnie. Przy wykorzystaniu danych zebranych przez Teleskop Keplera Molnar odkrył, że układ KIC 9832227 niemal idealnie wpasowuje się w krzywą zmian blasku układu V1309 Scorpii sprzed eksplozji i powstania mergera. Na podstawie takiego porównania astronomowie mogli oszacować, że wybuch nowej w KIC 9832227 będzie miał miejsce w 2022 roku.

Czy rzeczywiście tak będzie? Trudno zgadnąć, bowiem to pierwszy przykład takiego przewidywania. Hipotetyczna nova ma mieć jednak jasność niewiele słabszą od Vegi czy Syriusza, zatem nietrudno będzie zweryfikować wnioski Molnara.

Czytaj więcej:


Źródło: Astronomy.com

Zdjęcie: Czerwony olbrzym V838 Monocerotis. Mogą to być dwie gwiazdy, które zderzyły się ze sobą jako czerwona nowa.
Źródło: NASA/ES


Reklama