Przejdź do treści

Dzień Astronomii w Szkołach - spotkanie wielu kultur

Iranian Teachers Astronomy Union

Zbliża się przesilenie zimowe, czyli moment, w którym Słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej, czyli na zwrotniku Koziorożca. W tym roku wydarzy się to w dniu 21 grudnia. Przesilenie zimowe to odwieczna okazja do świętowania dla wielu kultur. Dołącz do nich w ramach projektu Dzień Astronomii w Szkołach!

Dzień, w którym występuje przesilenie zimowe, jest najkrótszym dniem w roku na półkuli północnej. Na półkuli południowej jest to natomiast dzień najdłuższy. Przesilenie zimowe w większości kultur półkuli północnej było okazją do świętowania „odradzania się Słońca”. W starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia, w Persji Noc Yalda , czyli narodziny Mitry (bóstwa Słońca), wśród ludów germańskich – Jul, u Słowian – Święto Godowe. 

Autorzy projektu Dzień Astronomii w Szkołach (ADiS) chcieliby skorzystać z tej okazji i poprosić o podzielenie się Państwa praktykami w zakresie edukacji astronomicznej. 

  • Czym jest Dzień Astronomii w Szkołach?

„Dzień Astronomii w Szkołach” został zainicjowany w roku 2019 jako Globalny Projekt IAU100 z wizją mobilizacji społeczności astronomicznej do organizowania zajęć w szkołach. 

  • Dlaczego przesilenia i równonoce?

Równonoce i przesilenia mają nie tylko znaczenie astronomiczne na całym świecie, ale są również ważnymi zjawiskami w historii nauki i są związane z wydarzeniami kulturalnymi w różnych regionach, co czyni je odpowiednimi przedmiotami praktyki edukacyjnej, która łączy naukę, historię, kulturę i edukację STEAM. Najbliższa edycja odbędzie się podczas nadchodzącego przesilenia zimowego.

  • Kim jest organizator?

Organizatorem jest Komisja C1 ds. Edukacji i Rozwoju Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). IAU to międzynarodowa organizacja astronomiczna zrzeszająca ponad 12 000 aktywnych zawodowych astronomów z ponad 100 krajów na całym świecie. Założona w 1919 roku IAU jest największym na świecie stowarzyszeniem profesjonalnych astronomów.

ADiS nie ogranicza się do edukacji astronomicznej w wąskim sensie, związanym z przesileniem zimowym. Chodzi raczej o wszelkiego rodzaju praktyki edukacyjne związane z przesileniem i porą roku, takie jak kultura, historia, geografia, życie codzienne, nauki społeczne, sztuka, zdrowie, gospodarka domowa, edukacja informacyjna, itp. Wszystkie te różnorodne zajęcia są szeroko rozumianą edukacją astronomiczną.

Aby dołączyć do projektu ADiS, skontaktuj się z Mahdi Rokni, który reprezentuje Irańską Unię Nauczycieli Astronomii (ITAU). Irańska grupa edukatorów planuje wspólne spotkanie, mające na celu wzajemną prezentację praktyk dotyczących edukacji astronomicznej związanych z przesileniem zimowym w różnych kulturach.

Spotkanie Zoom jest wstępnie zaplanowane na dwie godziny we wtorek, 21 grudnia o 12.00 (południe) UTC.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu Zoom proszone są o skontaktowanie się z Mahdim Rokni.

Ważne, aby podać temat prezentacji i krótkie streszczenie przed dniem 16. grudnia 2021 r.

Więcej informacji:

Autorka: Joanna Molenda-Żakowicz
 

Reklama