Przejdź do treści

Dzienne zakrycie Wenus przez Księżyc

W najbliższą nam środę (6 kwietnia), dojdzie na Polskim niebie do kolejnego bardzo rzadkiego i uroczego zjawiska astronomicznego, tym razem dziennego zakrycia i odkrycia Wenus przez Srebrny Glob.

Jest to w tym roku z pewnością jedno z tych zjawisk astronomicznych na Polskim niebie, które są najbardziej wyczekiwane przez wszystkich miłośników astronomii. Do dziennego zakrycia Wenus przez Księżyc dojdzie w środę (6 kwietnia b.r.) około godziny 09:45-09:50 UTC w Polsce, natomiast odkrycie Wenus nastąpi po upływie około 50 minut. W zależności, w jakiej szerokości geograficznej znajduję się nasza miejscowość, możemy ustalić dokładny moment zakrycia i odkrycia używając do tego różnych programów astronomicznych. Całe zjawisko będzie widoczne nad południowo-wschodnim horyzontem. Tego dnia naszego naturalnego satelitę będzie dzielić dokładnie jedna doba od nowiu. Planując poszukiwania Księżyca w godzinach przedpołudniowych, na pewno możecie Państwo napotkać na niemałe problemy związane z jego lokalizacją, ponieważ sam Księżyc będzie świecił w fazie zaledwie tylko 2%. Dlatego zalecamy, by rozpocząć obserwacje od kluczowego zapoznania się z warunkami atmosferycznymi, panującymi podczas tego zjawiska na niebie. Gdy będą one w miarę dobre, to później można postarać się o zlokalizowanie cieniutkiego sierpa Księżyca i w ostateczności towarzyszącą mu dość jasną Wenus (-3,7 mag).

Kolejną bardzo ważną sprawą jest zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa podczas przeprowadzania przez Was właśnie tej obserwacji. Dlaczego jest to tak ogromnie ważne? Całe to zjawisko zakrycia Wenus będzie znajdować się dość blisko tarczy naszego Słońca, czyli w granicach 16 stopni. Podczas wcześniejszych przygotowań, należy pilnować się, by nie wycelować nawet przez przypadek na tarczę naszego Słońca. Należy również pamiętać, że obserwacje tarczy naszej dziennej gwiazdy bez odpowiednich filtrów na teleskop lub lornetkę mogą skutkować uszkodzeniem, a nawet całkowitą utratą wzroku! Dlatego prosimy, by o tym nie zapomnieć.

Z pewnością w kilku większych ośrodkach astronomicznych w Polsce, będą organizowane pokazy zakrycia Wenus przez Księżyc. Dla osób, które nie dysponują żadnym sprzętem optycznym i nie planują nigdzie wychodzić, jest również przewidziane kilka transmisji na żywo z różnych rejonów naszego kraju. Każdemu z Was życzymy miłych wrażeń i oby sama pogoda nam tylko dopisała!

Więcej informacji:

Autor: Adam Tużnik

Na ilustracji:

Moment zakrycia Wenus przez Księżyc. Źródło: stellarium.org

Reklama