Dziś startują w Kielcach międzynarodowe zawody European Rover Challenge 2019

img

Dziś w Kielcach rusza 5. edycja European Rover Challenge - największych zawodów robotyczno-kosmicznych w Europie, w których weźmie udział kilkadziesiąt drużyn z całego świata.

Na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach ruszają dziś zawody konstruktorów łazików European Rover Challenge. Zmagania drużyn będzie można oglądać już od piątku. Zawody robotów marsjańskich będą rozgrywane codziennie między 10:00 a 17:00 na specjalnie do tego przygotowanym polu, symulującym terenowe warunki marsjańskie. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

Równolegle na terenie wydarzenia znajdować się będzie Strefa Pokazów Naukowo – Technologicznych gdzie ponad 30 wystawców przygotowało interaktywne zabawy, warsztaty, prelekcje i pokazy filmowe. Swoje stoisko będzie także miała Urania - Postępy Astronomii.

Zawody European Rover Challenge odbywają się w tym roku na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Do Kielc przyjeżdża 40 drużyn studenckich z całego świata. W trakcie zawodów odbędzie się także Konferencja Mentoringowo-Biznesowa dla osób działających lub zainteresowanych pracą w sektorze kosmicznym. W tym roku gośćmi wydarzenia będą m.in. zastępca administratora NASA Steve Jurczyk i Gianfranco Visentin - kierownik działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA.

Gazeta i portal Urania - Postępy Astronomii są partnerem medialnym imprezy.

Na podstawie: ERC

Na zdjęciu: Fotografia zmagań studentów na tzw. MarsYardzie w jednej z poprzednich edycji konkursu. Źródło ERC.