Przejdź do treści

EarthKAM – Ziemia z Kosmosu po raz dwunasty

Australia - zdjęcie z pokładu ISS Źródło: Projekt EarthKAM 2014

Uczniowie z Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle uczestniczyli w dniach 10 – 13 listopada 2015 w projekcie NASA – EarthKAM. Był to już dwunasty udział uczniów z Jasła w tym projekcie. Ze strony szkoły uczniów do projektu zgłosiła i opiekowała się nimi podczas jego trwania nauczycielka geografii – Jadwiga Moskal.

EarthKAM w rozwinięciu oznacza Earth Knowledge Acquired by Middle school students. Projekt polega na obserwowaniu i fotografowaniu powierzchni Ziemi za pomocą kamery umieszczonej na orbitalnej stacji ISS. Inicjatorką projektu jest dr Sally Ride, pierwsza Amerykanka w kosmosie. Pierwotnie projekt nazywał się KidSat (1995), aby w roku 1998 przybrać nazwę EarthKAM. Od 2013 roku, na cześć zmarłej pierwszej amerykańskiej astronautki, projekt przybrał nazwę Sally Ride EarthKAM.

Uczniowie trzech klas gimnazjum (I c, I d i III d) mieli okazję dokonać wyborów miejsc na naszej planecie, a następnie za pomocą programu komputerowego zlecić wykonanie zdjęcia tych wybranych miejsc astronautom pracujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dzięki uczestnictwie w tym programie uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle otrzymali ponad 200 zdjęć Ziemi. Większość z nich obejmuje obrazy ze wszystkich kontynentów i oceanów, nad którymi  przelatywała stacja kosmiczna. Część z tych zdjęć pokazuje również zachmurzenie występujące na naszej planecie.

Najbardziej spodobały się nam zdjęcia przedstawiające: Andy w Chile, Himalaje w Chinach (Tybet), Wielką Rafę Koralową, Navlakhi w Indiach, okolice jeziora Amadeus w Australii, Wyspy Palmy w Dubaju.

Niektóre z tych zdjęć zostaną poddane analizie na najbliższych zajęciach kółka astronomicznego lub na zajęciach z geografii, podobnie jak miało to miejsce ze zdjęciem Australii z poprzednich misji.

 

Australia - zdjęcie opracowane na zajęciach geografii Źródło: Jadwiga Moskal

Na fotografii: Australia - zdjęcie opracowane na zajęciach geografii
Źródło: Jadwiga Moskal

 

Jako ciekawostkę możemy podać, że nauczyciel zgłasza szkołę do konkretnej misji i ma dostęp do „panelu nauczycielskiego”, na którym co prawda nie można zdjęć wybierać, lecz za to ma się podgląd i widać, jakie zdjęcia i kiedy zostały wybrane przez uczniów. Do wyboru zdjęć służy tzw. login SMOC (Student Mission Operating Center).

Przed rozpoczęciem misji należy się do niej zapisać, podać ilość uczestniczących w niej uczniów i sposób późniejszego wykorzystania zdjęć (np. na lekcjach z geografii, na kółku astronomicznym itp.).

 

Źródło: Jadwiga Moskal

Opracowanie: Jadwiga Moskal/Paweł Z. Grochowalski

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Na zdjęciu: Australia - zdjęcie z pokładu ISS. Źródło: Projekt EarthKAM

Reklama