Przejdź do treści

Europejska rakieta Ariane 5 wynosi dwa ciężkie ładunki telekomunikacyjne

Wczoraj przed północą polskiego czasu europejska rakieta Ariane 5 wystartowała z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wynosząc na orbitę transferową do geostacjonarnej dwa ciężkie ładunki telekomunikacyjne Intelsat 37e oraz BSat-4A.

5. w tym roku misja Ariane 5 rozpoczęła się startem o 23:56 czasu polskiego. Rakieta leciała w swojej najmocniejszej konfiguracji ECA. Był to jej drugi pod względem ciężaru ładunek wyniesiony na orbitę GTO (10 838 kg). Lot przebiegł poprawnie i po 30 minutach górny stopień rakiety wypuścił satelitę Intelsat, a 17 minut później statek BSat-4a.

O ładunku


Intelsat 37e to ważący prawie 6,5 t satelita telekomunikacyjny. Bazuje na platformie 702MP firmy Boeing. Satelita zbudowany został w oparciu o najnowsze trendy technologiczne: transpondery wielu pasm, reużywalność częstotliwości czy różnej szerokości wiązki, z możliwością sterowania lokalizacją sygnału.

Do satelity zamontowano 90 transponderów pasma C, 275 pasma Ku i 37 pasma Ka. Satelita swoim zasięgiem pokryje teren całej Europy, Afryki i Ameryki Południowej. Z jego usług będzie też mogło korzystać wschodnie wybrzeże USA i Kanady.

Technologia satelity dostarczy usług przesyłu danych, telewizji satelitarnej i usług połączeń korporacyjnych i mobilnych. Sterowalne wiązki sygnału pasm Ku i Ka wraz z możliwością dzielenia mocy między różnymi kształtami przesyłu danych umożliwią optymalizację użycia satelity pod kątem konkretnych klientów. Satelita ma operować przez 15 lat i zastąpi na pozycji 18 W swojego starszego poprzednika Intelsat 901.

Drugim wpuszczonym podczas misji ładunkiem był satelita BSat-4a operowany przez japońską firmę telekomunikacyjną. Satelita został zbudowany na bazie platformy SSL-1300 firmy Space Systems Loral. Cały ładunek użyteczny statku stanowią 24 transpondery pasma Ku. Będą one wysyłać sygnał telewizji satelitarnej w wysokiej rozdzielczości, a także wchodzącej powoli na rynek technologii 4K, a nawet 8K.

BSat zajmie pozycję 110 E. Początkowo satelita powiększy zasięg 4K i 8K dla klientów firmy. Później zastąpi zajmującego tę pozycję satelitę BSat-3a. Jednym z zadań nowego satelity będzie wysyłanie sygnału telewizyjnego z olimpiady w Tokio w 2020 roku, która ma być prowadzona w rozdzielczości Ultra HD (4K i 8K).

Podsumowanie


Był to 5. start rakiety Ariane 5 w tym roku. Nie odbył się on bez problemów. Początkowo odliczanie do startu rakiety miało miejsce 5 września, jednak problem podczas zapłonu silnika spowodował awaryjne przerwanie - po raz trzeci w historii rakiety anulowanie startu już przy włączonym silniku.

Arianespace planuje jeszcze jeden lot tej rakiety w tym roku. Wariant ES rakiety wyniesie na średnią orbitę okołoziemską (MEO) kolejną czwórkę satelitów europejskiej nawigacji satelitarnej Galileo.

Źródło: SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Ariane 5 czekająca na start ze stanowiska ELA-3 w Kourou. Źródło: Arianespace.