Przejdź do treści

Europejski konkurs Astro Pi edycja 2018/2019

komputer RaspberryPi

Astro Pi jest ciekawym konkursem organizowanym przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO. W tegorocznej edycji obejmuje on: „Misję Zero” – dla uczniów poniżej 14. roku życia, która polega na przygotowaniu specjalnej wiadomości z pozdrowieniami dla astronautów, oraz Misję „Laboratorium Kosmiczne” (Space Lab) –​​​​​​​ dla osób do 19. roku życia, które zaprogramują własne badania naukowe, przeznaczone do wykonania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) orbitującej 400 km nad Ziemią. Podczas konkursu uczniowie i uczennice rozwijają umiejętności programistyczne, pracy w grupie, organizacji czasu oraz analizy danych pomiarowych.

Edukatorzy, którzy chcą z drużynami wziąć udział w konkursie, ale nie czują się pewnie z programowaniem, nie muszą się martwić. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zapewnia materiały edukacyjne, które wyjaśniają, w jaki sposób korzystać z komputera Raspberry Pi w szkole i jak pisać dla niego oprogramowanie. Wszystkie te dokumenty zostaną udostępnione na stronie internetowej ESERO-Polska. Odbędą się także webinaria szkoleniowe na temat pracy z komputerami Raspberry Pi. Od 24 września ESERO umożliwi również wypożyczenie zestawów Astro Pi kit identycznych z tymi, które uczestnicy dostaną w konkursie. Pozwoli to wszystkim wcześniej zapoznać się z komputerami.

Misja Zero

Zadaniem na tym poziomie jest przygotowanie wiadomości z pozdrowieniami dla astronautów (w dowolnym języku krajów członkowskich ESA – jednak bez polskich znaków!) oraz informację dotyczącą temperatury powietrza na ISS, które pojawią się na wyświetlaczu LED. Pozdrowienia mogą zawierać formy graficzne.

Misja Laboratorium kosmiczne

Składa się z czterech etapów:

 • Etap I – zaprojektowanie eksperymentu: należy opisać projekt badań, jakie chciałoby się przeprowadzić na ISS przy pomocy funkcji dostępnych dla komputerów Raspberry Pi. Umożliwi to drużynie wygranie zestawu Astro Pi do rzeczywistych testów.
 • Etap II – programowanie i testowanie eksperymentu: drużyny programują zaproponowane przez nich eksperymenty. Rozwiązanie należy dostarczyć w języku programowania Python. Powinno ono być napisane w formie programu i przetestowane za pomocą otrzymanego komputera Astro Pi. Europejska Agencja Kosmiczna prześle najlepsze kody na pokład ISS, a astronauci odeślą z powrotem wyniki wybranych eksperymentów.
 • Etap III – uruchomienie kodu na pokładzie ISS
 • Etap IV – analiza danych: zadaniem drużyn będzie przeanalizowanie zebranego materiału i spisanie wniosków w postaci raportu. Przygotowane podsumowanie badań należy przesłać do ESA, a drużyny, które przygotują raport otrzymają certyfikat udziału w konkursie. Dziesięć najlepszych projektów otrzyma wyjątkową nagrodę!

 

Konkurs European Astro Pi Challenge Misja Zero 2018/2019 – najważniejsze daty:

 1. Rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń – kod w języku Python – 29 października 2018
 2. Zakończenie przyjmowania zgłoszeń – 20 marca 2019
 3. Potwierdzenie wykonania kodu na ISS – maj 2019
 4. Dostarczenie drużynom certyfikatów uczestnictwa w konkursie – maj–czerwiec 2019

 

Konkurs European Astro Pi Challenge Misja: Laboratorium Kosmiczne 2018/2019 – najważniejsze daty:

 1. Etap 1 – Rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń – projekt misji – 12 września 2018
 2. Etap 1 – Zakończenie przyjmowania zgłoszeń – projekt misji – 29 października 2018
 3. Ocena nadesłanych zgłoszeń - początek listopada 2018
 4. Wybór zespołów z najciekawszymi projektami misji oraz przekazanie zestawów Astro Pi – połowa listopada 2018
 5. Etap 2 – Praca nad projektem misji: pisanie kodu oraz rozwiązań zaplanowanych w projekcie – połowa listopada 2018
 6. Etap 2 – Zakończenie przyjmowania zgłoszeń – 6 lutego 2019
 7. Ocena nadesłanych zgłoszeń i wybór zespołów, których projekty zostaną wykonane na ISS – kwiecień 2019
 8. Etap 3 – Wykonywanie kodów na ISS – przeprowadzanie eksperymentów – kwiecień–maj 2019
 9. Etap 4 – Przesłanie zespołom zebranych danych, analiza danych i pisanie raportu – 10 maja 2019
 10. Etap 4 – Zakończenie przyjmowania raportów – 31 maja 2019

 

Czytaj więcej:


Źródło: ESERO-Polska

Na zdjęciu powyżej: Praca w konkursie Astro Pi

Reklama