Przejdź do treści

Europejski satelita monitorowania stanu powietrza już na orbicie

Europejski satelita Sentinel 5P należący do największej grupy satelitów obserwacji środowiska na świecie, wystartował na przerobionym pocisku międzykontynentalnym Rokot. Rakieta wyniosła go z powodzeniem na orbitę heliosynchroniczną.

Start odbył się z kosmodromu Plesieck na północ od Moskwy. Trzystopniowa rakieta Rokot wystartowała ze stanowiska 133/3 o 11:27 polskiego czasu w piątek. Pierwsze dwa stopnie przyspieszyły rakietę do trajektorii suborbitalnej. Ostatni, górny stopień Briz-KM wykonał dwa odpalenia, które umieściły satelitę na orbicie heliosynchronicznej o wysokości 800 km. Separacja rakiety i satelity nastąpiła po 79 minutach od startu.

Monitoring stanu powietrza na świecie


Głównym zadaniem ważącego prawie 900 kg satelity będzie pomiar gazów cieplarnianych w atmosferze. Skład chemiczny atmosfery będzie badany przez spektrometr Tropomi, który będzie w stanie wyróżnić gazy śladowe występujące w atmosferze takie jak metan, ozon, formaldehyd, tlenek węgla, dwutlenek siarki i azotu oraz aerozole.

Dzięki satelicie Komisja Europejska, wraz ze swoimi partnerami będzie miała dostęp do danych dotyczących zanieczyszczenia powietrza w niespotykanej dotąd rozdzielczości.

Sentinel-5P został zbudowany przez firmę Airbus Defence and Space w Wielkiej Brytanii, a ładunek użyteczny sondy czyli spektrometr TROPOMI dostarczyła Holandia. TROPOMI to w zasadzie cztery spektrometry zgromadzone w ramach jednej optyki szerokokątnej, które będą mogły dostarczać danych spektralnych na długościach ultrafioletowych, widzialnych i podczerwonych. Satelita będzie w stanie pokryć podczas przelotu obszar o szerokości 2 600 km w rozdzielczości 7 km. Satelita ma być operacyjny przez 7 lat.

Program Sentinel


Sentinel-5P jest już szóstym satelitą programu Copernicus. Pierwszy satelita należący do grupy Sentinel został wysłany w 2014 roku. Rządy europejskie powołały do życia ten wielomiliardowy program, którego celem jest dostarczanie danych środowiskowych w postaci danych radarowych, zdjęć multispektralnych i informacji o stanie światowych oceanów, pokrywy lodowej czy właśnie stanu powietrza.

Dane z programu pomagają stowarzyszonym wokół projektu organizacjom, władzom państw członkowskich, naukowcom i firmom komercyjnym. Każda osoba z dostępem do Internetu ma dostęp do danych z satelitów tej grupy.

Flotylla Sentinel to największy i najdroższy taki program obserwacyjny na świecie. Wcześniej wysłane satelity badają różne aspekty ziemskiego środowiska (w nawiasach rok startu):

  • Sentinel-1A (2014) i Sentinel-1B (2016) dostarczają całodobowych danych radarowych
  • Sentinel-2A (2015) i Sentinel-2B (2017) dostarczają obrazów wysokiej rozdzielczości dla lądów i lądowych zbiorników wodnych.
  • Sentinel-3A (2016) dostarcza informacji o temperaturze lądu i oceanów oraz danych topograficznych.

W planach jest wysłanie satelitów Sentinel-4 oraz Sentinel-5, które będą dodatkowymi ładunkami większych meteorologicznych platform i dostarczą dane dotyczące stanu ziemskiej atmosfery.

Podsumowanie


Był to prawdopodobnie przedostatni start mniejszej z rosyjskich rakiet. Rokot ma w planach jeszcze wysłanie w tym roku satelity Sentinel 3B. Jego miejsce zajmą nowsze konstrukcje takie jak Sojuz 2.1v i Angara 1.2.

Był to jednocześnie 68. start rakiety orbitalnej w tym roku na świecie. Rosyjskie konstrukcje po dzisiejszym starcie mogą pochwalić się 16 lotami na orbitę. Ustępują w tym rankingu tylko Stanom Zjednoczonym, które przeprowadziły w tym roku 22 starty.

Źródło: ESA/SFN/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Startująca z kosmodromu Plesieck rakieta Rokot z satelitą Sentinel 5P. Źródło: ESA.

Reklama