Przejdź do treści

Europejski satelita Sentinel-1A zaczyna pracę

Satelita Sentinel-1A na orbicie okołoziemskiej (wizja artystyczna)
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podała, iż pozytywnie zakończyła się faza testów satelity Sentinel-1A. Od 6.10.2014 r. zbierane przez satelitę radarowe obrazy Ziemi są już dostępne dla użytkowników systemu.

Satelitę Sentinel-1A wystrzelono na orbitę 3 kwietnia 2014 r. Faza testowa trwała do 23 września, a w jej ramach upewniono się, że wszystkie instrumenty oraz procedury zbierania i analizy danych działają poprawnie. W trakcie trwania tego etapu zespół kontroli lotu przekonał się, iż problem "kosmicznych śmieci" jest coraz poważniejszy. Sentinel-1A musiał aż ośmiokrotnie dokonać manewrów zapobiegających zderzeniu z "kosmicznymi śmieciami", czyli m.in. pozostałościami po dawnych satelitach, które nie spaliły się jeszcze w atmosferze.

Satelita będzie kontrolowany i monitorowany z Centrum Operacji Kosmicznych ESA w Darmstadt w Niemczech. Codziennym zadaniem satelity przez najbliższe siedem lat będzie dostarczanie radarowych obrazów Ziemi oraz innych danych związanych z oceanami, pokrywami lodowymi, zmianami na lądach i katastrofami naturalnymi. Być może okres eksploatacji będzie jeszcze dłuższy, bowiem zapasy paliwa przewidziano na aż 12 lat.

Sztuczne satelity z serii Sentinel to nowa seria europejskich satelitów obserwujących Ziemię, które działają w ramach programu o nazwie Copernicus. W planach na rok 2016 jest wystrzelenie bliźniaczego satelity Sentinel-1B.

Więcej informacji:

Źródło: ESA

Na zdjęciu:
Satelita Sentinel-1A na orbicie okołoziemskiej (wizja artystyczna).Reklama