Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadzi misję, która zbada jaki jest obecnie stan oraz jak zmieniają się lasy na naszej planecie. 7. misja programu Europejskiej Agencji Kosmicznej Earth Explorer wystartuje w 2021 roku, a w montaż satelity zaangażowana jest polska firma.
Satelita Biomass pozwoli odpowiedzieć na pytanie “ile ważą drzewa na Ziemi”. Dokładne dane na temat zmian w leśnej biomasie i obiegu węgla w przyrodzie umożliwią lepsze zrozumienie zmian klimatycznych i pozwolą wybierać lepsze środki w walce z intensywnym wylesianiem w krajach rozwijających się.
Radar, w który zostanie wyposażony satelita zbada obszary Ameryki Południowej, Afryki, południowej Azji oraz Australii i Oceanii. Przy okazji oprócz dokładnych pomiarów lasów, za pomocą satelity będzie można przeprowadzać inne badania np. na potrzeby archeologii.
Wykorzystany radar z syntetyczną aperturą (SAR) będzie pierwszym, który przeprowadzi obserwacje w paśmie P (są to fale radiowe o długości 70 cm). Radar umożliwia obrazowanie z rozdzielczością 200 m/px. Największą częścią radaru jest antena o średnicy 12 m. Poprzez wykorzystanie wrażliwego pasma P, dzięki urządzeniu będzie można skanować nie tylko korony drzew, ale także pnie i konary. Dane z radaru umożliwią stworzenie trójwymiarowej mapy lasów i jej aktualizację co pół roku.
Misja satelity potrwa 5 lat. Całość systemu będzie ważyć 1170 kg i zostanie wyniesiona za pomocą europejskiej rakiety Vega.
Budowę satelity nadzoruje Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z NASA. Antena radarowa zostanie zbudowana przez amerykańską firmę.
W przedsięwzięcie budowy satelity została zaangażowana firma SENER Polska. Wyprodukuje ona oraz przetestuje urządzenia do montażu satelity, transportu oraz montażu i demontażu jego paneli słonecznych oraz głównego urządzenia naukowego, czyli radaru z aperturą syntetyczną.
Źródło: SENER Polska/ESA
Więcej informacji:
- informacje Europejskiej Agencji Kosmicznej o misji
- informacja prasowa firmy SENER Polska o misji Biomass
Na zdjęciu: Grafika obrazująca badania radarowe zasobów leśnych. Źródło: ESA.