Przejdź do treści

Europejski satelita zbada stan lasów na Ziemi

Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadzi misję, która zbada jaki jest obecnie stan oraz jak zmieniają się lasy na naszej planecie. 7. misja programu Europejskiej Agencji Kosmicznej Earth Explorer wystartuje w 2021 roku, a w montaż satelity zaangażowana jest polska firma.

Satelita Biomass pozwoli odpowiedzieć na pytanie “ile ważą drzewa na Ziemi”. Dokładne dane na temat zmian w leśnej biomasie i obiegu węgla w przyrodzie umożliwią lepsze zrozumienie zmian klimatycznych i pozwolą wybierać lepsze środki w walce z intensywnym wylesianiem w krajach rozwijających się.

Radar, w który zostanie wyposażony satelita zbada obszary Ameryki Południowej, Afryki, południowej Azji oraz Australii i Oceanii. Przy okazji oprócz dokładnych pomiarów lasów, za pomocą satelity będzie można przeprowadzać inne badania np. na potrzeby archeologii.

Wykorzystany radar z syntetyczną aperturą (SAR) będzie pierwszym, który przeprowadzi obserwacje w paśmie P (są to fale radiowe o długości 70 cm). Radar umożliwia obrazowanie z rozdzielczością 200 m/px. Największą częścią radaru jest antena o średnicy 12 m. Poprzez wykorzystanie wrażliwego pasma P, dzięki urządzeniu będzie można skanować nie tylko korony drzew, ale także pnie i konary. Dane z radaru umożliwią stworzenie trójwymiarowej mapy lasów i jej aktualizację co pół roku.

Misja satelity potrwa 5 lat. Całość systemu będzie ważyć 1170 kg i zostanie wyniesiona za pomocą europejskiej rakiety Vega.

Budowę satelity nadzoruje Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z NASA. Antena radarowa zostanie zbudowana przez amerykańską firmę. 

W przedsięwzięcie budowy satelity została zaangażowana firma SENER Polska. Wyprodukuje ona oraz przetestuje urządzenia do montażu satelity, transportu oraz montażu i demontażu jego paneli słonecznych oraz głównego urządzenia naukowego, czyli radaru z aperturą syntetyczną.

Źródło: SENER Polska/ESA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Grafika obrazująca badania radarowe zasobów leśnych. Źródło: ESA.
 

Reklama