Europejski Tydzień Robotyki 2019 w Poznaniu

Europejski Tydzień Robotyki w Poznaniu

W dniach 14-16 listopada 2019 w Poznaniu odbędzie się Centralne Wydarzenie Europejskiego Tygodnia Robotyki. W stolicy Wielkopolski przedstawiciele najważniejszych w branży robotycznej firm i instytucji będą dyskutować o technologicznej przyszłości naszego kontynentu. Tegorocznym motywem przewodnim wydarzenia jest połączenie robotyki oraz sztucznej inteligencji.

Cykl wydarzeń pod nazwą Europejski Tydzień Robotyki odbywa się na terenie całego kontynentu od 2011 roku i jest organizowany przez euRobotics. To międzynarodowe stowarzyszenie non-profit z siedzibą w Brukseli, które skupia ponad 250 firm, uniwersytetów i instytucji badawczych z wielu gałęzi branży robotycznej.

Po raz pierwszy centralne wydarzenie Europejskiego Tygodnia Robotyki (ETR) będzie miało miejsce w Polsce. Edycja ETR 2019 odbędzie się  w Poznaniu w Centrum Konferencyjno-Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Współorganizatorami wydarzenia są: Politechnika Poznańska, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) oraz Europejska Fundacja Kosmiczna.

To właśnie w stolicy Wielkopolski, przedstawiciele najważniejszych w branży robotycznej firm i instytucji będą dyskutować o technologicznej przyszłości naszego kontynentu. Tegorocznym motywem przewodnim tego wydarzenia jest połączenie robotyki oraz sztucznej inteligencji.

W panelu dyskusyjnym Women in Digital and Robotics - a must have", który zaplanowano na piątek (15 listopada, w godzinach 10:30-12:000) udział wezmą m.in.:

• Marina Bill - Global Head of Marketing and Sales w ABB Robotics and Discrete Automation;
  • Erma Mulabdic - założycielka IT Girls Initiative, która ma na celu zwiększanie liczby kobiet w branżach STEM;
  • Ana Maria Stancu – założycielka pierwszej w Rumunii firmy zajmującej się robotami humanoidalnymi, członek zarządu euRobotics.

Organizatorzy przygotowują także w dniach 15-16 listopada, w godzinach 9:00- 15:00 otwartą dla odwiedzających strefę wystawców (bezpłatne wejście) z mnóstwem atrakcji dla pasjonatów nauki w każdym wieku. Zobaczyć będzie można m.in. robota YuMi -pierwszego, stworzonego z myślą o tak precyzyjnej współpracy z ludźmi, który będzie rywalizował z odwiedzającymi w konkursie układania klocków sześciennych. Nie zabraknie najnowszych konstrukcji z obszaru robotyki przemysłowej, robotów kroczących i humanoidalnych, czy łazików marsjańskich autorstwa polskich studentów.

Źródło: Planet Partner, euRobotics