Przejdź do treści

Falcon 9 w końcu startuje z satelitą Intelsat 35e

Rakieta Falcon 9 po dwóch przerwanych startach przed paroma dniami, w końcu w środę wzbiła się w niebo nad Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie. Rakieta wystartowała o 1:38 w nocy polskiego czasu (u nas już w czwartek) wynosząc ciężkiego satelitę telekomunikacyjnego Intelsat 35e.

Rakieta leciała w konfiguracji nieprzeznaczonej do powrotu dolnego stopnia na ziemię. Ładunek był za ciężki, by można było zachować odpowiednią ilość paliwa do lądowania. Po prawidłowej pracy dolnego stopnia i dwóch odpaleniach górnego stopnia satelita został wypuszczony na prawidłowej orbicie transferowej do geostacjonarnej (GTO). Stąd za pomocą własnego napędu satelita powędruje na pozycję 34,4 W.

O ładunku


Intelsat 35e to nowoczesny satelita telekomunikacyjny zbudowany przez firmę Boeing. Waży 6 761 kg, co czyni go najcięższym ładunkiem wysyłanym przez rakietę Falcon 9 na orbitę GTO. Satelita został wyposażony w transpondery pasma C (124 sztuki) i Ku (39). Będzie dostarczał sygnał telewizyjny i łączność mobilną na teren Europy, Afryki, Karaibów oraz Ameryki Południowej.

Docelowo statek ma zastąpić wysłanego w 2002 roku i nadal funkcjonującego satelitę Intelsat 903. Przewidywany czas działania satelity to 15 lat.

Podsumowanie


Środowy start zakończył niezwykle intensywny okres w operacjach firmy SpaceX. 23 czerwca Faclon 9 startował z satelitą telekomunikacyjnym BulgariaSat-1. Dwa dni później Falcon 9 wysłał z Kalifornii drugą serię satelitów IridiumNEXT, a do tego w miniony poniedziałek miało miejsce wodowanie statku Dragon wracającego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Następny start tej rakiety nastąpi dopiero 10 sierpnia. Będzie to misja zaopatrzeniowa do ISS. Przez kilka tygodni satelity nie będą startowały z USA z uwagi na prace konserwacyjne w stacjach naziemnych obsługujących loty w kierunkach wschodnich z Ameryki Północnej.

Następny planowany start rakiety orbitalnej odbędzie się z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Rakieta Sojuz 2.1a wyniesie wtedy kilkadziesiąt niewielkich satelitów.

Źródło: SpaceX/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Start rakiety Falcon 9 z przylądka Cape Canaveral na Florydzie z satelitą Intelsat 35e.