Przejdź do treści

Falcon 9 startuje z ładunkiem telekomunikacyjnym SES 12

W poniedziałkowy ranek z przylądka Cape Canaveral wystartowała rakieta Falcon 9 z ciężkim satelitą telekomunikacyjnym SES 12.

Rakieta, której dolny stopień został użyty już po raz drugi w locie, opuściła stanowisko startowe o 6:45 polskiego czasu. Cały lot przebiegł pomyślnie i po dwóch odpaleniach górnego stopnia satelita trafił na docelową orbitę transferową do geostacjonarnej.

Dolny stopień rakiety, który leciał już raz w misji wojskowej miniwahadłowca X-37B we wrześniu ubiegłego roku, tym razem nie był planowany do odzyskania.


Film ze startu. SpaceX.

O ładunku


SES-12 to ważący 5400 kg satelita telekomunikacyjny, wyprodukowany dla luksemburskiego giganta telekomunikacyjnego przez firmę Airbus Defence and Space. Satelita bazuje na nowoczesnej platformie Eurostar E3000e, która posiada głównie napęd elektryczny.

Satelita został wyposażony w 72 transponderów telekomunikacyjnych pasma Ka i Ku. Dzięki zastosowaniu napędu jonowego do manewrów orbitalnych, misja mogła polecieć na rakiecie o mniejszym udźwigu, jednocześnie umieszczając w zasadzie dwa rodzaje ładunków użytkowych w ramach jednej platformy.

Satelita będzie prowadził transmisje telewizyjne dla 18 milionów gospodarstw domowych z rynków Bliskiego Wschodu, Azji, krajów Pacyfiku oraz Australii. Poza tym satelita będzie udostępniał usługę szerokopasmowej telekomunikacji, w tym dostępu do Internetu. Planowany czas działania SES 12 to 15 lat.

Teraz satelita rozpocznie fazę ustawiania się na docelowej orbicie geostacjonarnej na pozycji 95 E. Powinno mu to zająć 6 miesięcy.

Podsumowanie


Był to już 11. start rakietowy dla firmy SpaceX w tym roku i 53. całkowicie udany start rakiety Falcon 9 w historii. Następna planowana misja firmy odbędzie się pod koniec czerwca. Wtedy z Florydy wystartuje rakieta Falcon 9 ze statkiem zaopatrzeniowym Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródło: SpaceX/SN

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z ładunkiem telekomunikacyjnym SES 12 z przylądka Cape Canaveral na Florydzie. Źródło: SpaceX.

Reklama