Przejdź do treści

Falcon 9 umieszcza na orbicie satelitę GPS III-04

img

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystartowała z Florydy i wyniosła na orbitę czwartego satelitę amerykańskiej sieci nawigacyjnej GPS III.

Rakieta Falcon 9 wystartowała ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Start nastąpił 5 listopada o 18:24 czasu lokalnego (w Polsce był już 6 listopada 0:24).

Wszystkie fazy lotu rakiety przebiegły pomyślnie i satelita został wypuszczony na wstępnej orbicie o wymiarach około 1200 km na 20 000 km i inklinacji 55 stopni. Stąd statek przy użyciu własnego napędu wejdzie na orbitę kołową o wysokości 20 200 km.

Dolny stopień rakiety Falcon 9 powrócił na Ziemię i wylądował przy użyciu silników na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. W misji wykorzystano nowy stopień o numerze seryjnym B1062, który jeszcze nie latał.

Start tej misji miał się odbyć 2 października. Jednak lot został przerwany 2 sekundy przed startem podczas procedury uruchomienia silników Merlin. Czujniki w dwóch silnikach dolnego stopnia wykryły nieprawidłowy wzrost ciśnienia. Późniejsze analizy wykazały, że problemem było zatkanie się przewodu upustowego w generatorze gazowym przez lakier pozostały w procesie produkcyjnym.

Okazało się, że problem dotyczy także silników w stopniach: B1061, który ma być użyty w misji załogowej Crew-1 i B1063, na którym ma lecieć satelita środowiskowy Sentinel-6. Polecono wymiany silników: dwóch w dzisiejszej misji ze stopniem B1062, dwóch w B1061 oraz jednego w B1063. Dane z dzisiejszego lotu z satelitą GPS III-04, zostaną uwzględnione w przeglądzie gotowości do misji załogowej Crew-1 do ISS, której start jest obecnie planowany na 14 listopada (wg czasu lokalnego).


O ładunku

Rozwój nowej (III) generacji satelitów GPS został zapoczątkowany w 1998 roku. Pierwszego satelitę nowej serii wysłano także rakietą Falcon 9 w grudniu 2018 r. Do tej pory (licząc z dzisiejszym startem) na średniej orbicie okołoziemskiej umieszczono 4 takie ładunki.

Satelity GPS III są budowane przez firmę Lockheed Martin i bazują na jej platformie satelitarnej A2100. Nowe satelity cechują się podwojonym czasem działania (w stosunku do generacji II) – 15 lat, mogą podawać 3 razy dokładniejszą informację o położeniu, mają usprawnione systemy przeciwzagłuszające oraz udostępniają cztery nowe sygnały: trzy sygnały cywilne L1C, L2C i L5 oraz nowy sygnał dla wojska M, działający w pasmach L1 i L2.

Satelity serii GPS III są kompatybilne wstecznie z poprzednimi generacjami satelitów, a sygnał L1C, którego pełne działanie uzyskane zostanie pod koniec lat 20., ma wspierać standard nawigacji GNSS, w którym działa np. europejska sieć nawigacyjna Galileo.

 

Podsumowanie

Był to 78. udany lot rakiety orbitalnej na świecie w 2020 roku i 18. lot rakiety Falcon 9. Kolejny start Falcona 9 planowany 15 listopada wyniesie w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statek Crew Dragon z czteroosobową załogą.

 

Na podstawie: SpaceX/Lockheed Martin

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 na stanowisku startowym przed startem misji GPS III-04. Źródło: SpaceX.

 

 

 

Reklama