Przejdź do treści

Falcon 9 wynosi 143 satelity w jednym locie

img

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wykonała pierwszą misję swojego programu SmallSat Rideshare Program, w którym oferuje dedykowane loty rakietowe dla dużych grup małych satelitów. W pierwszej takiej misji nazwanej Transporter 1 na orbitę trafiły 143 ładunki.

Rakieta wystartowała 24 stycznia ze stanowiska SLC-40 w kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Lot przebiegł pomyślnie i około godzinę po starcie pierwsze satelity zaczęły być wypuszczane. Cały proces trwał nieco ponad 30 minut.

Dolny stopień rakiety po wykonanej misji powrócił na Ziemię i wylądował na autonomicznej barce OCISLY. Był to egzemplarz członu o oznaczeniu B1058, który brał już wcześniej udział w czterech misjach: załogowym locie Demo-2 do ISS, misji ANASIS-II, Starlink L12 oraz zaopatrzeniowej misji Dragon CRS-21 do ISS.


Rekordowa misja

W misji pobito rekord liczby jednocześnie wyniesionych ładunków za pomocą jednego startu rakiety. Do tej pory rekord ten należał do amerykańskiej firmy Northrop Grumman, która przy okazji wyniesienia statku zaopatrzeniowego Cygnus NG-10 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyniosła 108 satelitów w 2018 roku.

Na orbitę trafiły za pomocą Falcona 9 aż 143 ładunki, a wśród nich kolejna grupa 10 satelitów Starlink firmy SpaceX. Docelową orbitą misji była heliosynchroniczna orbita polarna o wysokości 550 km. Starty na orbity polarne są możliwe z Florydy od 2020 roku i jest to dopiero drugi taki start od końca lat 60.

Image

Satelity misji Transporter 1 umieszczone w ładowni rakiety Falcon 9. Źródło: SpaceX.


Pierwsze polarne Starlinki

SpaceX umieściła pod owiewką rakiety Falcon 9 kolejnych 10 satelitów Starlink 1. generacji. Jest to pierwsza grupa statków tej sieci, która trafiła na orbitę polarną. Satelity przy użyciu własnego napędu wejdą na kołową orbitę o wysokości 770 km.

Firma SpaceX buduje sieć satelitów telekomunikacyjnych dostępu do Internetu. Na orbicie wokół Ziemi aktywnie działa już prawie 1000 statków. Te 10 wysłanych w tym locie zacznie rozszerzać zasięg flotylli na rejony w wyższych szerokościach geograficznych.


Trzy satelity fińsko-polskiej firmy ICEYE

Na orbitę trafiła kolejna trójka mikrosatelitów firmy ICEYE, która buduje sieć obserwacji Ziemi, bazującą na radarze syntetycznej apertury SAR, działającym w paśmie radiowym X. Trzy pierwsze satelity zostały wysłane jeszcze przed 2019 rokiem. W 2019 i 2020 w dwóch startach rakiety Sojuz na orbitę poleciały satelity ICEYE X4, X5, X6 i X7. W dzisiejszej misji na orbitę trafiła kolejna trójka: ICEYE X8, X9 i X10.

Firma już oferuje swoje produkty oparte na obrazowaniach satelitarnych. W październiku 2020 roku część swojego katalogu liczącą prawie 18 000 obrazów udostępniła na prawach wolnej licencji Creative Commons BY-NC 4.0 do użytku niekomercyjnego.


Rozbudowa sieci obserwacyjnej Planet Labs

Największą liczbę satelitów w tej misji wysłała amerykańska firma Planet Labs. Na orbitę trafiło aż 48 satelitów Flock 4s, które rozszerzą możliwości największej na świecie flotylli satelitów obserwacji Ziemi.

Pierwsze satelity serii Flock zostały wysłane w 2014 roku na rakiecie Antares. Do tej pory wokół Ziemi krąży ponad 200 satelitów tej sieci, które łącznie zgromadziły już ponad 7 PB danych.


Pierwsze satelity konstelacji Kepler

Niewielka firma Kepler Communications wysłała w tym locie 8 satelitów Kepler x (1-8). Sieć Kepler ma służyć do globalnego szerokopasmowego transferu danych na zasadzie odbioru z jednej stacji, przechowania i wysłania do drugiej oraz do utworzenia satelitarnej sieci komunikacji między urządzeniami i czujnikami w ramach Internetu Rzeczy. Satelity są budowane w standardzie CubeSat 6U.


36 kosmicznych pszczół

Firma Swarm Technology wysłała w tym locie 36 pikosatelitów SpaceBEE. Wejdą one w skład mającej liczyć docelowo 150 satelitów sieci telekomunikacyjnej.


Kolejne Lemury do badań atmosfery i śledzenia statków

W misji wysłano 8 satelitów serii Lemur 2 firmy Spire. Lemury to satelity pełniące dwie role: badają sygnał pochodzący z satelitów GPS w celu profilowania atmosfery na potrzeby meteorologii oraz są wyposażone w systemy identyfikacji i śledzenia statków morskich SENSE AIS.


Test nowego napędu dla NASA

W ramach programu badawczego NASA dla nanosatelitów ELaNa w locie rakiety Falcon 9 wyniesiono satelitę Pathfinder Technology Demonstrator (PTD 1). Jest to statek w standardzie CubeSat 6U, który będzie testował technologie dla małych satelitów, w tym napęd elektrosprejowy – podobny do napędów jonowych system napędowy dla małych satelitów.

img
Wizja artystyczna satelity PTD-1 na orbicie. Źródło: NASA.


Internet Rzeczy od Astrocast

Firma Astrocast wysłała w tej misji swoje pierwsze 5 produkcyjnych satelitów, które mają utworzyć sieć telekomunikacyjną dla Internetu Rzeczy. Firma chce docelowo zarządzać systemem składającym się z 64 statków.


Szpiegowanie sygnałów radiowych z orbity – satelity Hawk

Firma HawkEye 360 umieściła na orbicie pierwsze 3 satelity budowanej przez nią cywilnej sieci szpiegowskiej Hawk. Satelity Hawk mają monitorować częstotliwości radiowe w celu monitorowania transportu i pomagania w reagowaniu na sytuacje kryzysowe.


Technologie dla małych satelitów na Prometeuszu

Laboratorium Los Alamos wysłało w tym locie na orbitę kolejnego satelitę serii Prometheus 2. Satelita Prometheus 2.10 jest standardu CubeSat 1.5U i służy do testowania i demonstracji technologii kosmicznych możliwych do użycia w nanosatelitach. Rozwijane technologie są fundowane przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.

Oprócz opisanych wyżej ładunków na orbitę trafiło jeszcze 20 innych satelitów. Wśród nich satelity nowych komercyjnych sieci obserwacji radarowej SAR, nanosatelity obserwacji Ziemi czy satelity telekomunikacyjne testujące na przykład komunikację międzysatelitarną na najmniejszych nanosatelitach (standardu CubeSat 0.5U).


Podsumowanie

Był to szósty udany start rakiety orbitalnej w 2021 roku i już trzeci start rakiety Falcon 9. Firma SpaceX nie zwalnia tempa. Już 29 stycznia planowany jest kolejny start Falcon 9 z grupą satelitów Starlink.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: SpaceX/NSF/space.skyrocket.de

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca ze stanowiska SLC-40 z kosmodromu Cape Canaveral z satelitami misji Transporter 1. Źródło: SpaceX.

 

Reklama