Przejdź do treści

Falcon 9 wynosi kolejną serię satelitów telekomunikacyjnych od Iridium

Z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii wystartowała w piątek rakieta Falcon 9, wynosząc na orbitę kolejną dziesiątkę satelitów telekomunikacyjnych sieci Iridium-NEXT.

Rakieta wystartowała z kompleksu 4E o 15:19 czasu polskiego. Lot przebiegł w całości pomyślnie. Dolny stopień nie był przeznaczony do odzysku jednak wykonano symulację jego lądowania. Próbowano też odzyskać jedną z połówek owiewki aerodynamicznej chroniącej ładunek podczas lotu w atmosferze.

Co ciekawe transmisja ze startu zakończyła się po pierwszym odpaleniu górnego stopnia, około 9 minut od startu. Podczas transmisji poinformowano, że podgląd wideo w tym momencie jest uniemożliwiony z uwagi na restrykcje nałożone przez NOAA (Amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną). Nie wiadomo z jakiego powodu start nie może być dalej transmitowany i nawet rzecznik NOAA w wywiadzie dla NBC nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie.

Około godzinę po starcie, po drugim odpaleniu górnego stopnia, rozpoczęto procedurę wypuszczania kolejnych satelitów Iridium-NEXT. Całość zakończyła się powodzeniem.

Sieć Iridium-NEXT coraz większa


Firma Iridium przeprowadza w ostatnich miesiącach największą w historii wymianę flotylli satelitarnej. Pierwsza generacja satelitów telekomunikacyjnych Iridium zaczęła trafiać na orbitę w 1997 roku. Łącznie pierwsza sieć składa się z 66 aktywnych satelitów na różnych płaszczyznach na niskiej orbicie i kilku zapasowych statków.

Teraz w przeciągu zaledwie półtora roku Iridium chce zakończyć wysyłanie 2. generacji swoich satelitów, ustawiając na orbitach w sumie 75 urządzeń.

Każdy satelita Iridium-NEXT jest zbudowany przez firmę Orbital ATK, waży 860 kg i umożliwia komunikację z naziemnymi terminalami przy użyciu dużej anteny pasma L. Iridium-NEXT umożliwia transfer głosu i danych o przepustowości do 1,5 Mb/s i specjalne usługi komunikacyjne dla klientów z dużymi terminalami pasma Ka o przepustowości 8 Mb/s.


Historia startów satelitów Iridium-NEXT


Źródło: SpaceX/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z bazy Vandenberg z satelitami Iridium-NEXT. Źródło: SpaceX

Reklama