Przejdź do treści

Falcon 9 wynosi na orbitę satelitę Telstar 19V

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystartowała ze stanowiska LC-40 w Cape Canaveral, wynosząc na orbitę satelitę telekomunikacyjnego Telstar 19V, należącego do kanadyjskiego operatora Telesat.

Start odbył się w niedzielę o 7:50 polskiego czasu. Lot przebiegł pomyślnie i po prawie 33 minutach satelita odczepił się od górnego stopnia rakiety. Dolny stopień wylądował z powodzeniem na bezzałogowej barce na Oceanie Atlantyckim.

Był to rekordowy start dla firmy SpaceX. W swojej 13. misji w tym roku wyniosła na orbitę transferową do geostacjonarnej najcięższy do tej pory ładunek. Telstar 19V bazuje na popularnej platformie SSL-1300 i waży 7080 kg.

Satelita zostanie ustawiony na orbicie geostacjonarnej, na pozycji 63 W. Stamtąd będzie świadczył usługi telekomunikacyjne wysokiej przepustowości dla klientów z Ameryki Południowej, Karaibów, północno-wschodniej Kanady oraz północnego Atlantyku. Statek został wyposażony w transpondery pasm Ka i Ku.

Następny start rakiety Falcon 9 odbędzie się już w środę. Wtedy z bazy Vandenberg w Kalifornii Falcon 9 wystartuje z satelitami telekomunikacyjnymi sieci Iridium-NEXT.

Źródło: SpaceX

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z satelitą Telstar 19V z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Źródło: SpaceX.

Reklama