Przejdź do treści

„Galaktyka kobiet” czyli spotkanie z wyjątkowymi kobietami z branży kosmicznej

Galaktyka Kobiet VI cz. 2

W dniu 10 grudnia 2020 r. odbędzie się drugie spotkanie w szóstej edycji cyklu spotkań z wyjątkowymi kobietami z branży kosmicznej pt. „Galaktyka kobiet”. To cykl tworzony przez Centrum Nauki Kopernik i ESERO-Polska. Jego celem jest wsparcie dziewcząt, które pragną zajmować się naukami ścisłymi oraz tych, które jeszcze szukają swoich zainteresowań. Spotkanie będzie można oglądać na profilu YouTube Centrum Nauki Kopernik.

Szósta edycja "Galaktyki kobiet" została przygotowana w dwóch częściach i będzie przeprowadzona w formie online. Będzie składać się z krótkich wywiadów zakończonych sesją pytań i odpowiedzi od publiczności. Pierwsze spotkanie odbyło się już 3 grudnia o godzinie 18.00, natomiast drugie będzie miało miejsce 10 grudnia br., również o godzinie 18.00.

Szósta edycja "Galaktyki kobiet” to siedem nieprzeciętnych osobowości. W części. 1 wystąpiły Kinga Gruszecka z Polskiej Agencji Kosmicznej, menadżerka projektów kosmicznych, dr Karolina Bąkowska badająca gwiazdy kataklizmiczne oraz Joanna Kuźma pracująca w Europejskiej Agencji Kosmicznej nad możliwością hodowania roślin na misjach pozaziemskich.

W części 2 jesiennej edycji "Galaktyki kobiet" wystąpią Ewa Kłosowska – inspirująca i zachęcająca dziewczęta do wejścia w świat nowych technologii w ramach Geek Girls Carrots, dr Agata Kołodziejczyk – związana z ESA neurobiolożka i założycielka Space Garden oraz Centrum Analogowego Treningu Astronautów czy dr Agnieszka Łukaszczyk z Planet, jednej z największych światowych firm dostarczających zobrazowania satelitarne, a także Taryn Bailey – inżynierka mechatroniki z JPL NASA, która pracuje nad integracją i testowaniem małych satelitów, w tym pierwszego helikoptera, który poleci na Marsa.

Wspieramy dziewczęta pragnące zajmować się naukami ścisłymi oraz te, które jeszcze szukają swoich zainteresowań, dlatego chcemy dać im możliwość spotkania z kobietami, które swoją wiedzą i pracą zmieniają oblicze przemysłu kosmicznego i nie tylko - mówi  Justyna Średzińska, organizatorka wydarzenia.

Założeniem cyklu jest stworzenie możliwości bliskiego, koleżeńskiego spotkania z osobami, które przetarły już własne ścieżki w niełatwej, kosmicznej branży. Spotkania, w trakcie którego nie ma złych czy trywialnych pytań, za to możliwość poznania świata eksploracji kosmosu, wysokich technologii i przełomowych badań.

W trakcie każdego cyklu rozmawiam z kilkoma zaproszonymi ekspertkami związanymi z sektorem STEM, ze szczególnym uwzględnieniem sektora kosmicznego. Nie tylko przedstawiam ciekawe zawody i sylwetki kobiet ale przede wszystkim staram się pokazać ich drogę do miejsca, w którym się aktualnie znajdują. Każdy kiedyś staje przed wyborami co robić w życiu i nie ma niczego smutniejszego, niż myśl, że się do czegoś nie nadaję, ponieważ ktoś tak powiedział lub poczucie, że podąża się wybraną ścieżką samotnie - mówi organizatorka Justyna Średzińska. - Wierzymy, że kobiety, które wybrały swoje ścieżki w naukach kosmicznych, często musząc przeciwstawiać się stereotypom, są źródłem prawdziwej inspiracji i że możliwość bezpośredniego kontaktu z nimi da energię do zrobienia pierwszego własnego, kosmicznego kroku - dodaje.

O tym, jak ważne jest wybranie własnej ścieżki, mówi dr Anna Chrobry, która była gościem poprzedniej V edycji wydarzenia: - W moim otoczeniu nikt nie chciał nawet latać samolotem, a moje marzenia sięgały wysoko poza atmosferę Ziemi. Nie było łatwo, ale udało się. Skonstruowane przeze mnie w ramach doktoratu urządzenie pomiarowe do badań atmosfery lata samolotem HALO, a pojazd kosmiczny, nad którym pracowałam, czyli Orion, zaniesie pierwszą kobietę na Księżyc. Chcę coś powiedzieć wszystkim kobietom, wszystkim młodym dziewczętom szukającym swojej drogi: to jest wasz czas, czas kobiet. Możecie być astronautkami, inżynierkami, zdobywać nagrody Nobla i robić wszystko, czego zapragniecie. Macie też oparcie w nas, w kobietach, które znają wasze wątpliwości i problemy. Powinnyśmy sobie pomagać - dodaje.

Dr Anna Chrobry Dr Anna Chrobry

Warto zapamiętać!

Spotkanie z czterema wyjątkowymi kobietami z branży kosmicznej będzie miało miejsce 10 grudnia 2020 r. o godz. 18.00 na profilu YouTube Centrum Nauki Kopernik.

Sylwetki ekspertek drugiej części szóstej edycji „Galaktyki kobiet”:

Taryn Bailey

Taryn Bailey
Amerykańska inżynierka. Swoją życiową pasję odkryła, odwiedzając ojca – inżyniera elektryka – w jego pracowni. Zobaczyła wtedy, jak wygląda praca nad projektowaniem okablowania dla satelitów kosmicznych – zachwyciła ją możliwość przekraczania zupełnie nowych granic dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym. Ukończyła Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku, a obecnie kontynuuje studia w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotnictwa na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC). Pracuje w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (Kalifornia), gdzie zajmuje się głównie obszarem integracji i testowania (I&T) na małych satelitach i ładunkach, takich jak RainCube, Mars Helicopter czy MAIA. Podczas konferencji opowie o doświadczeniach z programem Mars Helicopter.

Dr Agnieszka Łukaszczyk

Dr Agnieszka Łukaszczyk
Starsza dyrektorka ds. europejskich w Planet. Ukończyła studia z zarządzania przestrzenią w nowych gospodarkach w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, stosunki międzynarodowe w American University School of International Service oraz nauki polityczne na University of Tennessee. Studiowała również na Uniwersytecie Katolickim w Louvain (Belgia), na Uniwersytecie Jagiellońskim i w World Trade Institute w Bernie (Szwajcaria). Doświadczenie zawodowe zdobywała w Wydziale Politycznym Ambasady RP w Waszyngtonie, w American Electronics Association w Brukseli, w Senacie RP w Warszawie oraz w Warsaw Business Journal. Pracowała w Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP Komisji Europejskiej oraz w zespole ds. Polityki Kosmicznej i Badań Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu. Wcześniej pełniła funkcję dyrektora brukselskiego biura amerykańskiej Secure World Foundation. Była też przewodniczącą i dyrektor wykonawczą Rady Doradczej ds. Generacji Kosmicznej wspierającej Program Narodów Zjednoczonych ds. Zastosowań Kosmicznych. Pracowała naukowo w Europejskim Instytucie Polityki Kosmicznej. Obecnie wiceprezeska ds. Europy podczas Światowego Tygodnia Kosmicznego i członkini Rady Dyrektorów ds. kobiet w sektorze kosmicznym na Europę. Napisała i obroniła pracę doktorską z zakresu bezpieczeństwa kosmicznego w Polskiej Akademii Obrony.

Ewa Kłosowska

Ewa Kłosowska
Z wykształcenia magister farmacji. Postanowiła jednak całkowicie zmienić ścieżkę kariery zawodowej i wejść do świata IT. Od trzech lat działa na pograniczu analizy biznesowej i kontroli jakości, dbając o zapewnienie jakości oprogramowania. Zdobyła bogate doświadczenie, pracując dla liderów branży motoryzacyjnej, sektora zdrowia i consultingu. Prowadzi wrocławski oddział Geek Girls Carrots, inspirując i zachęcając dziewczyny do wejścia do świata nowych technologii. Swoje pasje realizuje, pisząc w wolnych chwilach bloga. Autorka e-booka „Twoje drzwi do IT. Czyli co dobrze wiedzieć na starcie”

Dr Agata Kołodziejczyk

Dr Agata Kołodziejczyk
Neurobiolożka z kosmiczną misją, założycielka Space Garden i Analog Astronaut Training Center, główna pomysłodawczyni i współtwórczyni pierwszych w Polsce analogowych baz do przeprowadzania symulacji misji kosmicznych, organizatorka 26 księżycowych i marsjańskich analogowych misji kosmicznych, mentorka 85 analogowych astronautów. Stopień doktora uzyskała na Uniwersytecie w Sztokholmie, pracowała w zespole Advanced Concepts Team Europejskiej Agencji Kosmicznej w Holandii. Autorka licznych publikacji edukacyjnych i naukowych na temat chronobiologii, biologii kosmicznej i neurobiologii. Trzykrotna laureatka międzynarodowego konkursu Global Space Balloon Challenge w kategoriach „Najlepszy eksperyment naukowy” i „Najlepszy projekt edukacyjny”. Uhonorowana wieloma stypendiami naukowymi, m.in. przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. Członkini grup doradczych organizacji takich jak Międzynarodowa Federacja Astronautyczna (IAF), prywatna agencja kosmiczna Valles Marineris, Europejska Unia Nauk o Ziemi (EGU), Astronomia Nova, Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne, Polskie Towarzystwo Rakietowe.

 

Źródło: Centrum Nauki Kopernik/ESERO Polska

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama