Przejdź do treści

Gra planszowa Solar System Voyager – trwa zbiórka społecznościowa

Gra planszowa Solar System Voyager

Trójka uczniów z Jastrzębia-Zdroju (obecnie absolwentów) stworzyła edukacyjną grę planszową o prowadzeniu agencji kosmicznej. Gra nosi tytuł Solar System Voyager i właśnie trwa zbiórka społecznościowa funduszy na jej wydanie. Urania udzieliła patronatu tej inicjatywie  zachęcamy do wsparcia zbiórki (zakupu gry).

Przejdź do zbiórki społecznościowej na Wspieram.to

Solar System Voyager to strategia turowa o prowadzeniu agencji kosmicznej i eksploracji Układu Słonecznego w nowym wyścigu kosmicznym. Każdy z graczy wciela się w jedną z pięciu agencji, a w swojej turze może wykonać dwie z dziewięciu możliwych akcji, takich jak rozwój agencji na drzewku technologii, start rakiety, prowadzenie badań, stawianie budowli na obcych ciałach niebieskich czy sabotaż.

 

Solar System Voyager - karty

Plansza i karty z gry Solar System Voyager. Źródło: Solar System Voyager.

 

Co znajdziemy w pudełku

Planszę gry stanowi makieta Układu Słonecznego mająca wymiary 42x42cm i składająca się z 5 ruchomych pierścieni. Na każdym pierścieniu znajdują się kolejne obiekty Układu Słonecznego, pierścienie zaś są podzielone na takie liczby pól, by obracając każdy z pierścieni o 1 pole na rundę, zachowane były prędkości planet oraz rakiet na orbitach wokół Słońca. To znaczy, że ze względu na różną odległość od Słońca, Wenus okrąża je w 3 rundy, w czasie gdy planeta karłowata Ceres i planetoida Westa w 16.

Gdy wszyscy gracze wykonają swój ruch, obracamy każdy z pierścieni i położenie planet oraz rakiet zmienia się. Oznacza to, że gracze, by optymalizować swoje misje i nie tracić cennego czasu, muszą uczyć się przewidywać przyszłe położenie planet i zacząć planować starty rakiet z wyprzedzeniem, tak, jak prawdziwe agencje kosmiczne.

Gra daje dużą dowolność w tworzeniu własnych taktyk dzięki drzewku rozwoju, które zostało podzielone na trzy gałęzie: turystykę kosmiczną, budowę baz oraz sabotaż. Gracze mają za zadanie na bieżąco zarządzać swoim budżetem, tak aby w kluczowym momencie kosmicznego wyścigu nie zabrakło im funduszy. Do wyboru są agencje kosmiczne ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Europy, Chin i Japonia, a każda z nich posiada własny unikatowy bonus.

W pudełku z grą znajdziemy też kosmodrom dla każdego gracza oraz 96 kart podzielonych na talie: badań, eksploracji, misji i osiągnięć. Na kartach znajdują się prawdziwe historie z wyścigu kosmicznego pomiędzy USA, a Związkiem Radzieckim, a także ciekawostki historyczne na temat odkrywania kosmosu. Gra uczy planowania oraz pewnej formy wyobraźni przestrzennej, pozwalającej przewidywać przyszłe położenie planet. Orbity policzone są w ten sposób, że mnożąc liczbę pól na pierścieniu przez 3 miesiące, otrzymamy długość roku na danej planecie. Zobrazowano też, jak długo trwają prawdziwe misje kosmiczne.

Gra była tworzona przez trzy lata i trafiła teraz do sprzedaży na Wspieram.to/voyager. Jej cena to 145 zł.

Solar System Voyager jest grą przeznaczoną dla od 2 do 5 graczy w wieku 8+. Przewidywany przez twórców czas gry do od 45 do 120 minut.

 

Oto film, na którym twórcy tłumaczą zasady gry:

 

Autorzy gry Solar System Voyager

Autorzy gry Solar System Voyager: Szymon Ryszkowski, Konrad Bednarek, Małgorzata Pluskota. Źródło: Solar System Voyager.

 

Twórcy gry

Autorami gry jest trójka absolwentów Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju: Małgorzata Pluskota, Szymon Ryszkowski oraz Konrad Bednarek. Dwoje z nich wiąże swoją przyszłość z popularyzacją nauki.

Małgorzata Pluskota jest Sekretarzem Klubu Astronomicznego Almukantarat, organizacji non-profit zajmującej się organizacją obozów astronomicznych dla młodzieży i popularyzacją astronomii. Jest też kilkukrotną uczestniczką Olimpiady Astronomicznej, oraz laureatką ogólnopolskiego konkursu fizycznego „FAST”. W tym roku rozpoczęła studia na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na kierunku Inżynieria Kosmiczna i Satelitarna.

Szymon Ryszkowski chciałby związać się z popularyzacją fizyki i astronomii, W tym celu zaczął pisać artykuły popularnonaukowe, został redaktorem, a następnie Redaktorem Naczelnym Portalu Astronomicznego AstroNET. Kilkakrotnie uczestniczył w Olimpiadzie Astronomicznej oraz Olimpiadzie Fizycznej. W tym roku wygrał Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne dzięki swojemu referatowi o antymaterii, który opowiedział od tyłu. Od października studiuje fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Konrad Bednarek to grafik komputerowy, który samodzielnie stworzył wszystkie grafiki w grze. Zajmuje się prowadzeniem własnej firmy FlyEyesDron i fotografią za pomocą dronów.

Po trzech latach zbierania pomysłów, porad od doświadczonych autorów gier planszowych, testów i udoskonaleń, Solar System Voyager trafia w tym roku do sprzedaży! Od inspiracji obozami astronomicznymi, przez wsparcie szkoły, Stowarzyszenia Kreatywnych Nauczycieli oraz finansowego wsparcia Fundacji Orange, autorzy zdecydowali się na samodzielne wydanie gry i zadbali o to, by trafiły do zainteresowanych przed świętami czytamy w komunikacie o rozpoczęciu zbiórki.

Link do zbiórki, na której można obejrzeć rozgrywkę, zamówić grę i wesprzeć projekt: https://wspieram.to/voyager.
 

Więcej informacji:

 

Źródło: Solar System Voyager

Opracowanie: Krzysztof Czart, zespół Solar System Voyager

 

Ilustracja na samej górze:

Gra planszowa Solar System Voyager. Źródło: Solar System Voyager

Reklama