Przejdź do treści

Grodziski Klub Astronomiczny ma już rok

GKA - Grodziski Klub Astronomiczny

W dniu 12 kwietnia 2024 r. minął rok od rozpoczęcia działalności Grodziskiego Klubu Astronomicznego w Grodzisku Mazowieckim. Założycielami Klubu byli Marzena Staniszewska, Marian Bełza, Krzysztof Szcześniak i Maciej Borkowski, a inicjatorem Paweł Wasilewski.

Park w Grodzisku Mazowieckim, miejscowości położonej na południowy-zachód od Warszawy był miejscem pierwszego spotkania mieszkańców miasta z obserwacjami astronomicznymi przeprowadzonych w kwietniu 2022 r. przez przyszłych członków Grodziskiego Klubu Astronomicznego. Stanęli oni z teleskopami w parku i przeprowadzili dla mieszkańców miasta pokazy Słońca oraz nocnego nieba.

Zanim jednak powstał Grodziski Klub Astronomiczny, wpierw był Astro Grodzisk założony przez trójkę rodziców chrzestnych: Marzenę Staniszewską, Roberta Nowakowskiego oraz Mariana Bełza. Cała trójka była wtedy członkami PTMA O/Warszawa. Postanowili wspólnie organizować pokazy astronomiczne dla mieszkańców Grodziska Mazowieckiego oraz udzielać porad astronomicznych. Powstała strona internetowa Astro Grodzisk.

We wrześniu 2022 r. Astro Grodzisk obecny był na otwarciu Hali Widowiskowo-Sportowej w Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej (CAIIS) w Grodzisku Mazowieckim (jeszcze bez obserwatorium) przy ul. Sportowej 29. Grupa zorganizowała wtedy pokazy i obserwacje astronomiczne oraz odkryła ze zdumieniem, że tematyka astronomiczna jest bardzo popularna w ich mieście. Na pokazy przychodziły tłumy zainteresowane astronomią, a wielu uczestników tamtych wydarzeń miało w domu swoje własne teleskopy.

W sobotę 10 września 2022 roku w Grodzisku Mazowieckim miało miejsce otwarcie nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej oraz obserwatorium astronomicznego, znajdującego się na wieży nad dachem hali wraz z platformą obserwacyjną umieszczoną 25 metrów nad ziemią. Inwestycje te były związane z pięćsetleciem nadania praw miejskich temu miastu. Na otwarciu obecny był Astro Grodzisk.

W roku 2023 Robert Nowakowski postanowił samodzielnie prowadzić działania popularyzujące astronomię, natomiast Marzena, Marian, Krzysztof i Maciej postanowili wspierać nowo otwarte  obserwatorium w działaniach popularyzujących astronomię wśród mieszkańców Grodziska Mazowieckiego i sąsiednich gmin. Pojawił się pomysł, aby zebrać miłośników astronomii z miasta i okolic, aby wspólnie coś zorganizować. Od tego czasu prowadzone są Klubowe Obserwacje Terenowe.

W dniu 12 kwietnia 2023 r. powstała strona facebookowa Grodziski Klub Astronomiczny (GKA), która gromadzi lokalnych miłośników astronomii. Grupa nie ma legitymacji, składek, nawet siedziby. Każda osoba z ulicy może przyjść na spotkania Klubu. Tego dnia odbywają się także „Astro Rady” i w czasie tej imprezy ma miejsce oficjalne założenie Klubu.

Na stronie GKA można przeczytać:

Witamy Was Serdecznie,
Jesteśmy grupą pozytywnie zakręconych ludzi z Grodzisk Mazowiecki i okolic, których fascynuje Wszechświat. Większość z nas należy do PTMA Warszawa. Chcemy promować dziedzinę nauki jaką jest astronomia. Na naszej stronie postanowiliśmy zamieścić podstawowe informacje o tym, czym obserwować niebo oraz jak to robić. Ponadto, znajdziecie tu wzmianki o ciekawych publikacjach i wydawnictwach. Jednak naszym podstawowym celem jest organizowanie wspólnych astro obserwacji oraz wykładów z astronomii.

Dzięki uprzejmości Obserwatorium GKA organizuje spotkania w Hali Widowiskowo-Sportowej. Współpraca pomiędzy Klubem a Obserwatorium przynosi korzyści obu stronom. GKA ma gdzie się spotykać, a Obserwatorium wzbogaca swoją ofertę o imprezy organizowane przez Klub.

Logo GKA

GKA współpracuje z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grodzisku Mazowieckim oraz warszawskim oddziałem PTMA. Raz w miesiącu odbywają się „Astro rady”, na którym klubowicze spotykają się z mieszkańcami i udzielają im porad odnośnie obserwacji i używanego do niej sprzętu (m.in. lornetki, teleskopy), organizują wykłady i obserwacje, np. Maciej Borowski realizuje często obserwacje zakryciowe.

Obecnie na facebooku stronę Klubu obserwuje około 520 osób, z czego 15 działa czynnie. Ta mała grupa to prawdziwi pasjonaci Astronomii i astrofotografi. Dzięki ich osobistemu zaangażowaniu w klubie organizowane są interesujące spotkania oraz obserwacje w terenie, a większość zainteresowanych przychodzi na obserwacje  z własnymi teleskopami.

Na stronie facebookowej GKA zamieszczane są najnowsze informacje z dziedziny Astronomii oraz Astronautyki, ponadto wydarzenia, imprezy czy szkolenia organizowane przez Klub. Ideą przewodnią Klubu jest to, aby każdy znalazł coś dla siebie. I daje to wynik w postaci polubień i śledzących stronę z całej Polski, a nawet z reszty świata (Francji, Grecji, Hiszpanii, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Szwecji, Ukrainy, Malezji, Teneryfy czy państwa Benin).

W Grodzisku Mazowieckim, dzięki aktywnym miłośnikom astronomii, nie ma tygodnia, w którym nie dzieje się nic z dziedziny astronomii.

W niedzielę 4 lutego 2024 w Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej w Grodzisku Mazowieckim odbyło się oficjalne otwarcie Planetarium, czyli nowoczesnej Sali Multimedialnej Kopernik. Grodziski Klub Astronomiczny także był obecny na otwarciu i pomagał ogarnąć tłumy chętnych do spotkania z astronomią.

Członkowie Klubu biorą czynny udział w działaniach Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grodzisku Mazowieckim m.in. poprzez wykłady, szkolenia czy obserwacje oraz pokazy nieba.

Budynek Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grodzisku Mazowieckim stał się w ostatnim czasie miejscem spotkań Klubu.

Pierwszy rok działalności Klub ma za sobą. I jest to rok owocny w wydarzenia astro-kosmiczne z udziałem klubowiczów.

Źródło: Grodziski Klub Astronomiczny. Marzena Staniszewska

Paweł Z. Grochowalski

Reklama