Grudziądzkie planetarium zaprasza na obchody Roku Mikołaja Kopernika Ekonomisty

Planetarium w Grudziądzu

W związku z trwającymi obchodami Roku Mikołaja Kopernika Ekonomisty (2022) Planetarium w Grudziądzu zaprasza na imieniny wielkiego astronoma. W mieście tym tradycją stało się składanie kwiatów pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika w tym dniu. 6 grudnia o 12:00 (wtorek) pracownicy planetarium serdecznie zapraszają do złożenia kwiatów na placu Miłośników Astronomii. Zbiórka pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika o 11:55.

Program Planetarium na grudzień 2022

• 6 grudnia, godz. 12:00
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika z okazji jego imienin. Miejsce: Plac Miłośników Astronomii w Grudziądzu.
  • 6 grudnia, godz. 13:15
Seans kopernikański z okazji imienin wielkiego astronoma. Miejsce: Planetarium. Prowadzący: Sebastian Soberski
  • 8 grudnia godz. 17:00
Tytuł zajęć: „Poznaję niebo przy pomocy obrotowej mapy nieba” (II termin). Prowadzący: Grzegorz Rycyk
Obrotowe mapy nieba są świetnym narzędziem dla początkujących amatorów obserwacji nocnego nieba. Pozwalają w szybki i łatwy sposób nauczyć się rozpoznawać wygląd nocnego nieba dla zadanej daty i godziny. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się korzystać z gotowych obrotowych map nieba, a także stworzą własne.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 8–14 lat.
  • 13 grudnia, godz. 17:00
Tytuł zajęć: „Kosmiczny teleexpress oraz seans w planetarium”. Prowadzący: Sebastian Soberski
Spotkanie pod kopułą planetarium obejmuje prezentację aktualnego nieba, omówienie nowinek astronomicznych oraz projekcję seansu pt. „Nasz Wszechświat”, który zabiera widzów w kosmiczną podróż do krańców znanego Wszechświata.
Obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe: planetarium.grudziadz@gmail.com
Zajęcia przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
  • 15 grudnia, godz. 17:00
Tytuł zajęć: „Co się kryje w świetle?” Prowadzący: Grzegorz Rycyk
Światło towarzyszy nam każdego dnia. Dzięki niemu żyjemy na naszej planecie i poznajemy otaczający nas świat. Czym jednak jest światło i co się w nim kryje? Podczas spotkania spróbujemy odpowiedzieć sobie na te niełatwe pytania, a także wykonamy szereg ciekawych doświadczeń związanych ze światłem.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 8–14 lat.
  • 22 grudnia, godz. 15:00
Tytuł zajęć: „Słońce i jego aktywność”. Prowadzący: Grzegorz Rycyk
Najbliższa gwiazda zapewnia życie na naszej planecie stwarzając stabilne i sprzyjające  do tego warunki. Co już wiemy o naszym Słońcu? Na czym polega aktywność naszej dziennej gwiazdy? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas tego spotkania. Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży szkół ponadpodstawowych.
  • 22 grudnia, godz. 18:00
Tytuł zajęć: „Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej”. Prowadzący: Sebastian Soberski
Fenomen Gwiazdy Betlejemskiej jest dla astronomów wyzwaniem astronomiczno-historycznym. Istnieje wiele hipotez wyjaśniających czym mogła być Gwiazda Betlejemska. Podczas prelekcji oraz seansu będzie można usłyszeć o najciekawszych oraz najbardziej prawdopodobnych hipotezach.
Obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe: planetarium.grudziadz@gmail.com
Zajęcia przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wstęp wolny na wszystkie wyżej wymienione spotkania.

500 rok kopernika

Źródło: Sebastian Soberski & Grzegorz Rycyk