W piątek nadeszła niespodziewana i bardzo smutna wiadomość o odejściu Grzegorza Sęka, astronoma i wybitnego edukatora związanego przez większość życia z Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach.
Grzegorz Sęk, dziś wspominany przez całe polskie środowisko astronomiczne, astronomię studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swojej bogatej karierze zawodowej pracował m.in. w OAUJ w Krakowie i w Obserwatorium im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze, ale ostatecznie swoje życie zawodowe związał z Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach, gdzie zyskał renomę znakomitego nauczyciela, niestrudzonego edukatora i popularyzatora nauk o kosmosie.
Astronomia była jego pasją od lat szkolnych. Jak mało kto rozumiał istotność roli edukacji w jej nauczaniu. Zasłynął między innymi jako organizator warsztatów i szkoleń dla nauczycieli, pokazów nieba, sesji w planetarium, obozów letnich dla dzieci i młodzieży. Wspominają go szczególnie ciepło właśnie wychowankowie – zarówno obecni, jak i ci, którzy dziś są już dorośli. Dodajmy, że wielu z nich to współczesne "wschodzące gwiazdy" polskiej i światowej astronomii.
Był członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego i Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, stałym bywalcem i prelegentem rozmaitych konferencji astronomicznych i wydarzeń kosmicznych. Opiekunem koła astronomicznego i młodzieży biorącej udział w konkursie Uchwyć piękno naszej planety. Jeszcze 30 października tego roku poinformował, że zdjęcia jego uczniów zgłoszone na konkurs zostały zakwalifikowane do etapu głosowania i zachęcał do głosowania na prace wychowanków. Pracował z dziećmi do samego końca. Jak sam podkreślał, praca astronoma daje przede wszystkim satysfakcję, a największą radość przynosi obserwowanie, jak uczniowie rozwijają zainteresowania.
Ze smutkiem żegnamy Grzegorza Sęka – Kolegę i Nauczyciela.
Uroczystości żałobne rozpoczną się w piątek 14 XI 2025 o godzinie 13:40 w Kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji.



Na zdjęciach: Grzegorz Sęk podczas sesji naukowo-historycznej poświęconej setnej rocznicy odkrycia Komety Orkisza w Krakowie, kwiecień 2025. Fot. Karolina Jarosik, Marek Jamrozy.
Czytaj więcej:
Astronomia amatorska - Astronarium odc. 4 (sprzed 10 lat!) z m.in Grzegorzem Sękiem jako naszym rozmówcą- Wspomnienia i podziękowania uczniów i wychowanków na blogu MOA Niepołomice
- Szanowny Panie Grzegorzu! – Wspomnienie Tymona Kretschmera
- Grzegorz Sęk gościł nierzadko na łamach "Uranii". Jego artykuł można znaleźć np. w numerze 3/2024 (s.25-29); dotyczy on projektu EarthKAM, który z powodzeniem wykorzystywał w edukacji.
Źródło: MOA / OAUJ
Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

