Przejdź do treści

Gwiazdy, które nie powinny istnieć

UA Steward Observatory

Astronomowie z Arizony odkryli grupy gwiazd, których powstanie nie było przewidziane. Te słabe, niebieskie gromady nie mają jeszcze 100 milionów lat i znajdują się w bliskim otoczeniu galaktyki NGC2782 w konstelacji Rysia. Galaktyka NGC2782 powstała około 200 milionów lat temu w wyniku zderzenia się dwóch innych galaktyk – jednej o rozmiarze zbliżonym do naszej Drogi Mlecznej i drugiej znacznie mniejszej. W wyniku fuzji powstały dwa nieregularne ogony gazu, wzdłuż których rozmieszczone są „nowe” gromady. Naukowcy z Eastern Tennessee University przestudiowali skład tych ogonów i okazało się, że jeden z nich zawiera niewielką ilość zarówno wodoru neutralnego jak i cząsteczkowego, natomiast drugi posiada sporo HI przy całkowitym braku wodoru molekularnego.

Współczesne teorie powstawania gromad gwiazd przewidują istnienie ogromnej chmury H2 jako warunku koniecznego. Fakt odkrycia młodych obiektów w miejscu braku obecności takiej postaci pierwiastka zaskoczyła naukowców i stała się bardzo mocnym argumentem do zrewidowania modeli dotyczących powstawania gromad gwiazd.

Odkrycia dokonano za pomocą kamery CCD zainstalowanej na 1,8 metrowym teleskopie watykańskim VATT (Vatican Advanced Technology Telescope) w Międzynarodowym Obserwatorium na Mount Graham w stanie Arizona, USA.

 

Źródło: Universe Today | Karolina Wojtkowska

Na zdjęciu: ET1 – pierwsza planeta odkryta instrumentem Exoplanet Tracker Źródło - Univeristy of Florida News

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama