Przejdź do treści

H-IIA wynosi drugiego satelitę japońskiej nawigacji QZSS

Dziś w nocy z największego portu kosmicznego Japonii Tanegashima wystartowała flagowa rakieta H-IIA wynosząc drugiego z satelitów nawigacyjnych Quasi-Zenith, które mają wspomóc dokładność nawigacji GPS na terenie Japonii i azjatyckiej części Oceanu Spokojnego.

Rakieta wystartowała o 2:17 polskiego czasu. Start przebiegł pomyślnie i ponad 4-tonowy satelita został po 28 minutach umieszczony na eliptycznej orbicie transferowej.

Pierwszy z satelitów japońskiego systemu nawigacyjnego poleciał już w 2010 roku. Po dzisiejszym starcie planuje się jeszcze dwa na drugą połowę tego roku, by ukończyć budowę systemu złożonego z czterech statków. QZSS ma zwiększyć dostępność usług nawigacyjnych, w szczególności w japońskich miastach, gdzie często wysokie budynki przesłaniają satelity systemu GPS i powodują przerwy w dostępie do usługi nawigacyjnej.

O systemie QZSS


Satelity QZSS będą nadawały dwa rodzaje sygnałów. Jeden w pełni kompatybilny z systemem GPS będzie służył jako uzupełnienie amerykańskiej usługi, a drugi ma dostarczać poprawki dla naziemnych odbiorników, by zwiększyć dokładność określenia położenia. Rozwiązanie poprawy dokładności nawigacji jest bardzo podobne do amerykańskiego systemu WAAS (Wide Area Augmentation System), który wspomaga system GPS na terenie USA za pomocą stacji naziemnych i dwóch satelitów geostacjonarnych.

Satelity systemu QZSS bazują na platformie satelitarnej DS-2000. Mają masę 4100 kg, z czego 2450 kg stanowi paliwo do manewrów orbitalnych. Najważniejszym ładunkiem satelitów są dwa rubidowe zegary atomowe. Cechą charakterystyczną systemu QZSS jest to, że nie potrzebują stacji naziemnych do wysyłania poprawek nawigacyjnych, a same dostarczają właściwie usług nawigacji.

Cały system ma być w pełni funkcjonalny w 2018 roku. Co ciekawe w przyszłości satelity mogą także dostarczać poprawki do europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo.

Podsumowanie


QZS-2 trafi ostatecznie na orbitę o wymiarach 32 600 km na 38 950 km i inklinacji 31,9 stopni. Jest to silnie eliptyczna orbita Tundra, która umożliwia pozostawanie przez większość czasu na japońskim niebie, na wysokości powyżej 60 stopni.

Był to 3. start rakiety H-IIA w tym roku, wszystkie odbywały się z portu kosmicznego Tenegashima. Był to też 30. start rakiety orbitalnej na świecie.

Źródło: JAXA/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta H-IIA startująca z drugim satelitą systemu nawigacji QZSS. Źródło: JAXA.

Reklama