Przejdź do treści

Hubble obserwuje twórcze zniszczenie zderzających się galaktyk

img

Kosmiczny Teleskop Hubble’a spojrzał na spektakularną, nieregularną galaktykę NGC 4485, która została zawinięta przez jej większego galaktycznego sąsiada. Grawitacja drugiej galaktyki zakłóciła uporządkowany zbiór gwiazd, gazu i pyłu, dając początek nieregularnemu obszarowi nowonarodzonych gorących, niebieskich gwiazd oraz chaotycznych skupisk i strumieni gazu i pyłu.

Galaktyka nieregularna NGC 4485 była uczestnikiem dramatycznej grawitacyjnej gry ze swoim większym galaktycznym sąsiadem – NGC 4490. Znaleziony ok. 30 mln lat świetlnych stąd w konstelacji Psy Gończe (Canes Venatici) dziwny skutek tych oddziałujących galaktyk zaowocował wpisem w Atlasie Osobliwych Galaktyk: Arp 269.

Już będące blisko siebie, NGC 4485 i NGC 4490 zaczynają się od siebie oddalać, w znacznie zmienionych, w stosunku do pierwotnych, postaciach. Wciąż zaangażowana w destrukcyjny, ale twórczy taniec, siła grawitacji między nimi nadal wypacza każdą z nich nierozpoznawalnie, jednocześnie tworząc warunki dla ogromnych obszarów gwiazdotwórczych.

Te galaktyczne przeciągania liny spowodowały powstanie strumienia materii o długości około 25 000 lat świetlnych, który łączy obydwie galaktyki. Strumień składa się z jasnych węzłów i ogromnych kieszeni gazowych regionów, a także ogromnych obszarów gwiazdotwórczych, w których rodzą się młode, masywne, niebieskie gwiazdy. Jednak te krótko żyjące gwiazdy szybko wyczerpują paliwo i kończą życie w dramatycznych eksplozjach. Podczas gdy takie zdarzenie często wydaje się być destrukcyjne, wzbogaca ono także kosmiczne środowisko ciężkimi pierwiastkami i dostarcza nową materię, tworząc nową generację gwiazd.

W NGC 4485 są teraz widoczne dwa różne regiony; po lewej stronie są wskazówki dotyczące poprzedniej struktury spiralnej galaktyki, która w pewnej chwili uległa „normalnej” ewolucji galaktycznej. Z prawej strony obrazu widać rozerwany fragment galaktyki w kierunku większego sąsiada, wybuchający gorącymi niebieskimi gwiazdami i strumieniami pyłu i gazu.

Opracowanie: Agnieszka Nowak

Więcej:
Hubble Observes Creative Destruction as Galaxies Collide

Źródło: Space Telescope

Reklama