Przejdź do treści

Huragan Dorian otrzymuje najwyższą kategorię

img

Huragan Dorian otrzymał najwyższą, piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona, stając się najsilniejszym huraganem zarejestrowanym współcześnie w regionie północno-zachodnich wysp Bahama.

Piąta kategoria huraganu oznacza, że niesie on za sobą bardzo duże zniszczenia w infrastrukturze oraz powodzie i często wymaga całkowitej ewakuacji ludności z terenu jego przejścia.

O 18.00 czasu polskiego prędkość wiatru w obszarze działania huraganu osiągała 260 kilometrów na godzinę. Dorian znajdował się wtedy około 60 kilometrów od Great Abaco Island, poruszając się na zachód z prędkością 13 kilometrów na godzinę. Po przejściu nad Great Abaco Island Dorian nadejdzie nad Grand Bahama Island, a do wybrzeża Florydy powinien dotrzeć w nocy z poniedziałku na wtorek czasu lokalnego.

img
Lokalizacja huraganu Dorian na niedzielę, godzinę 17 czasu polskiego. Źródło: NHC.

Prognozy nadal przewidują, że huragan przed dotarciem do wschodniego wybrzeża USA zawróci w kierunku północnym. Synoptycy spodziewają się z coraz większym prawdopodobieństwem, że niebezpieczne burze z silnym wiatrem będą zagrażać kolejnym stanom: Georgii oraz Karolinie Południowej i Północnej.

Z obserwacji dokonywanych przez flotylle satelitów meteorologicznych NASA wynika, że przez ostatnie dwa dni huragan cechuje się stałym, bardzo wysokim opadem deszczu. Duża i stała intensywność deszczu w centrum huraganu sugeruje, że będzie on w stanie utrzymać lub nawet zwiększyć prędkości wiatru w obszarze jego działania.

Do huraganu przygotowywały się centra kosmiczne NASA położone w rejonie Przylądka Cape Canaveral. W piątek schowano do budynku VAB mobilną wieżę rakiety SLS, która była testowana na stanowisku 39B, a SpaceX przygotowywał ochronę dla prototypu rakiety Starship.

Źródło: NASA/NHC

Więcej informacji:

Opracowanie: Rafał Grabiański


Na zdjęciu: Obraz huraganu Dorian uzyskany w podczerwieni przez satelitę NOAA-20 NASA 1 września br. Źródło: NASA/NOAA/UWM-SSEC-CIMSS/William Straka III.

 

Reklama