Przejdź do treści

Indie wystrzeliły sondę Chandrayaan-2 na Księżyc

Indyjska rakieta nośna GSLV Mk III na wyrzutni startowej

Dzisiaj nastąpił start indyjskiej misji Chandrayaan-2, której celem są badania Księżyca. Misja obejmuje orbiter, lądownik i łazik.

Start nastąpił 22 lipca 2019 roku o godz. 14.43 czasu lokalnego (11.13 czasu polskiego) z drugiej wyrzutni startowej Centrum Kosmicznego Satish Dhawan (SHAR) na wyspie Sriharikota. Procedura przebiegła bez problemów. Rakieta nośna Geosynchronous Satellite Launch Vehicle GSLV MkIII-M1 udanie wyniosła w kosmos sondę o masie startowej 3840 kg.

Po 16 minutach i 14 sekundach od startu sonda została wypuszczona na eliptyczną orbitę okołoziemską. Natychmiast rozłożeniu uległy panele baterii słonecznych, a indyjska sieć kontroli lotu przejęła sterownie sondą Chandrayaan-2. Aktualnie sonda krąży po orbicie z perygeum na wysokości 169,7 km i apogeum odległym o 45475 km. W kolejnych dniach nastąpi seria manewrów przemieszczających ją na orbitę transferową do Księżyca.

Po dotarciu w okolice Srebrnego Globu, orbita sondy będzie przebiegać na wysokości 100 km. Później od sondy odłączy się lądownik i wejdzie na orbitę o parametrach 100x30 km, a po serii manewrów hamujących ma miękko wylądować na powierzchni w dniu 7 września 2019 roku. Jako obszar lądowania wybrano rejon polarny na półkuli południowej. Po lądowaniu, z wnętrza lądownika wyjedzie łazik.

Czas użytkowania łazika Pragyan przewidziano na 1 dzień księżycowy, lądownika Vikram również na ten sam okres, a orbitera na 1 rok. Projekt ma cele technologiczne i naukowe. Do tych pierwszych należy rozwinięcie i przetestowanie kluczowych technologii dla misji księżycowych, w tym miękkiego lądowania i eksploracji powierzchni łazikiem. Wśród celów naukowych są badania topografii, mineralogii, składu chemicznego, własności termo-fizycznych Księżyca.

Rakieta, która posłużyła do wystrzelenia sondy Chandrayaan-2, nosi nazwę GSLV Mk III. Ma trzy stopnie, w tym dwa na paliwo stałe, górny stopień kriogeniczny i dodatkowe silniki na paliwo płynne. Indyjska agencja kosmiczna może jej używać do wynoszenia czterotonowych satelitów na geosynchroniczne orbity transferowe (GTO), albo dziesięciotonowe na niskie orbity okołoziemskie (LEO).

Chandrayaan-2 to druga misja Indii z celem badań Księżyca. Pierwsza nosiła nazwę Chandrayaan-1, była prowadzona w latach 2008–2009 i obejmowała sondę okołoksiężycową oraz lądownik (impaktor).

Więcej informacji:

 

Źródło: ISRO

Opracowanie: Krzysztof Czart

 

Na zdjęciu: Indyjska rakieta nośna GSLV Mk III na wyrzutni startowej - gotowa do wystrzelenia sondy księżycowej Chandrayaan-2. Źródło: ISRO.

Reklama