Przejdź do treści

Indyjska sonda Chandrayaan 2 weszła na orbitę wokół Księżyca

img

Indyjska sonda kosmiczna Chandrayaan 2 wykonała udany manewr wejścia na orbitę wokół Księżyca. Próbnik powinien wykonać lądowanie w pobliżu bieguna południowego naszego naturalnego satelity już 7 września 2019 roku.

Po czterech tygodniach od startu, druga indyjska sonda wysłana w kierunku Księżyca osiągnęła jego orbitę. Manewr Lunar Orbit Insertion (LOI) wprowadzający statek z orbity okołoziemskiej na orbitę wokółksiężycową został przeprowadzony 20 sierpnia o 5.52 czasu polskiego. Napęd główny sondy działał przez 1738 sekund, co pozwoliło na wykonanie zadania.

img
Schemat profilu misji Chandrayaan 2. Źródło: ISRO.

Statek będzie teraz poprzez serię manewrów dostrajał swoją orbitę. Przede wszystkim sonda musi zmienić inklinację orbity, tak by przelatywać nad biegunem, co umożliwi wykonanie później manewru lądowania. Pierwsza z czterech planowanych takich operacji zostanie przeprowadzona już w środę 21 sierpnia.

Sonda Chandrayaan 2 to drugi indyjski próbnik wysłany w kierunku Księżyca. Statek wystartował 22 lipca na rakiecie GSLV Mk.III z kosmodromu Satish Dhawan. Statek składa się z orbitera, lądownika i małego łazika. Jeżeli misja się powiedzie Indie staną się czwartym państwem (po Rosji, Stanach Zjednoczonych i Chinach), które posadziło miękko na Srebrnym Globie statek kosmiczny.

Pierwsza indyjska misja Chandrayaan 1 została przeprowadzona w 2008 roku. Wówczas w kierunku Księżyca wysłano jedynie orbiter, który był wyposażony w radar szukający wody.

Źródło: ISRO

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Statek Chandrayaan 2 podczas integracji do ładowni rakiety GSLV Mk.III. Źródło: ISRO.

Reklama