Przejdź do treści

Interaktywna wystawa „Misja po Układzie Słonecznym” – jedyna taka w Europie!

Planety nocą

Jak gorąco jest na Wenus? Jak pachnie Uran? Gdzie są największe cyklony w Układzie Słonecznym?  Z czego składa się Merkury?  Dotknij powierzchni Księżyca, zobacz „deszcz” na Wenus, eksploruj Marsa, poczuj ciśnienie na Jowiszu,  zanurz się w chmurach Saturna, odwiedź odległego Neptuna!

Tego wszystkiego i dużo więcej możemy dowiedzieć się na unikalnej w skali Europy wystawie interaktywnej „Misja po Układzie Słonecznym”. Celem jej twórców było zaprezentowanie w innowacyjny sposób wszystkich ośmiu planet naszego Układu. Planety te odwiedzający badają w nietypowy sposób, można bowiem do nich nie tylko wejść, ale i przeżyć tam naukowo symulowane zjawiska, jakie panują na danej planecie.

Organizatorem i pomysłodawcą projektu jest Stowarzyszenie POLARIS – OPP z Sopotni Wielkiej. Wystawa składa się z kompletu 10 namiotów planetarnych o średnicach od 3 do 5 metrów: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun oraz Słońce i Księżyc. Ten ostatni dostępny jest również w postaci pełnej kuli do ekspozycji np. na dachu galerii, gdzie zakotwiczony jako reklama wizualna wystawy w nocy świeci od środka, niczym prawdziwy Księżyc w pełni.

Nie ma ograniczeń wiekowych. „Misja po Układzie Słonecznym” adresowana jest do dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, rodzin z dziećmi i grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli – w zasadzie do wszystkich pasjonatów nauki i Kosmosu. Możliwa jest jej realizacja w dwóch wariantach: jako ekspozycja samych planet – półkul lub cały event z możliwością wejścia do ich wnętrz. Każda z pneumatycznych planet jest wówczas szczegółowo omawiana przez przeszkolony personel obecny podczas oprowadzania grup. Dodatkowo osoba pełniąca dyżur w punkcie informacyjnym wystawy (trybunka/kiosk/stolik), zlokalizowanym najczęściej w okolicy Słońca – największego namiotu Układu Słonecznego, odpowiedzialna jest za prowadzenie rezerwacji, czyli wydawanie przygotowanych wcześniej „paszportów bądź zaproszeń do zwiedzania modelu Układu Słonecznego” na konkretną godzinę i dla konkretnych osób, którym będzie przydzielać także określone funkcje dla danej misji (np. paszport oznaczony symbolem Wenus będzie uprawniał do ubrania się w kombinezony ochronne i przeżycia burzy siarkowo-kwasowej na tej planecie, symulowanej proszkiem holi). Dla innych osób istnieje możliwość założenia kombinezonu astronauty, włączenia turbiny wiatrowej na Neptunie czy uruchomienia łazika na Marsie.

Każda z planet wyposażona jest dodatkowo w informację z opisem jej parametrów oraz 2-metrową śluzę – tunel prowadzący do przygotowania „ekspedycji” do wejścia do środka planety. Celem zapewnienia maksymalnego realizmu zwiedzania uczestnicy przygotowują się odpowiednio do wejścia w każdą planetę – przykładowo, poprzez założenie odpowiedniej odzieży stylizowanej na skafandry NASA, zabezpieczenie oczu okularami, a czasami nawet zabezpieczenie słuchu lub włożenie modelowych hełmów.

Zachodzące w „planetach” zjawiska odbywają się przy aktywnym zaangażowaniu wszystkich zwiedzających, które może polegać na wspólnym uruchamianiu urządzeń demonstracyjnych, wykonywaniu eksperymentów, symulowaniu warunków atmosferycznych, wypełnianiu raportów pomiarowych czy wyjaśnianiu nietypowych zjawisk. Oczywiście istnieje możliwość zadawania pytań oprowadzającym.

Dostępny zestaw planet pneumatycznych można dowolnie konfigurować, a eventy mogą odbywać się również z wykorzystaniem jednego z nich (np. samej Ziemi), kilku z nich, lub całego kompletu namiotów (10 namiotów i śluz powietrznych). Zwiedzanie każdej z planet zajmuje do 15 minut.

Aktualnie (16–29 sierpnia) wystawa prezentowana jest w gliwickim CH FORUM.

 

misja po Układzie Słonecznym

 

W mojej opinii wystawa „Misja po Układzie Słonecznym” poprzez różnorodność form przekazu i bezpośrednie zaangażowanie widza w „misję” przyczyni się w dużym stopniu do popularyzacji nie tylko astronomii, ale również pokrewnych nauk związanych z szeroko pojętą eksploracją i badaniami przestrzeni kosmicznej. Mając wieloletnie doświadczenie w popularyzacji nauki, mogę stwierdzić, iż współcześnie niezwykle ważne jest promowanie nauki nie tylko w świecie wirtualnym, ale przede wszystkim poprzez rzeczywiste doznania. Zaangażowanie wielu zmysłów pozwala na niezwykle skuteczne i pozytywne przyswojenie treści, ukazując naukę jako wspaniałą przygodę, którą w rzeczywistości jest – podsumowuje Konrad Kopański, popularyzator nauk ścisłych, pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego PAN.

Wystawa edukacyjna „Misja po Układzie Słonecznym” otrzymała patronat medialny od programu telewizyjnego „Astronarium” wydawanego przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Telewizję Polską, a także polski portal i czasopismo o kosmosie „Urania – Postępy Astronomii”. Koncepcja wystawy została również bardzo pozytywnie zaopiniowana przez pracowników Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

 

Misja po UK - planety

misja po US - Słońce

misja po US - Słaturn

misja po US - KsiężycCzytaj więcej:

Źródło i zdjęcia: Stowarzyszenie POLARIS – OPP

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska/Stowarzyszenie POLARIS – OPP

Reklama