Przejdź do treści

Juno - nowy satelita Jowisza

Sonda Juno oczekuje na wystrzelenie w Kosmos na pokładzie rakiety nośnej Atlas V-551. Źródło: NASA/JPL-Caltech/KSC

Piątego sierpnia 2011 z przylądka Canaveral na Florydzie wystrzelono bezzałogową rakietę nośną Atlas 5. Na jej pokładzie znajdowała się nowa sonda NASA - Juno - która następnie odłączyła się od rakiety i obecnie jest w drodze na Jowisza. Na razie misja przebiega pomyślnie - sonda jest w stałej łączności radiowej z odbiornikiem na Ziemi. Sama podróż sondy Juno potrwa pięc lat. Wykorzysta grawitację Ziemi, by rozpędzić się do większej prędkości i zbliżyć się do Jowisza w roku 2016. Następnie wejdzie na jego orbitę, stając się sztucznym satelitą gazowego olbrzyma. Szacuje się, że misja potraw mniej więcej rok - w tym czasie Juno okrązy Jowisza 33 razy. Później prawdopdoobnie spali się w jego atmosferze.

Sonda zasilana jest wyłącznie bateriami słonecznymi. Celem misji Juno jest zbadanie i lepsze zrozumienie ewolucji największej planety w Układzie Słonecznym. W szczególności obserwowana będzie atmosfera i magnetosfera Jowisza. Naukowcy sądzą, że pomiary zawartości wody i amoniaku w atmosferze pozwolą nam dowiedzieć się więcej o pochodzeniu atmosfer planet - olbrzymów. Innym naukowym celem jest poznanie struktury atmosfery Jowisza, jej zmienności, profili temperaturowych oraz, dynamiki i przezroczystości obłoków.

Jowisz ma silne pole magnetyczne. Sonda Juno ma za zadanie wykonanie map tego pola, co dam nam możliwość zbadanie samych zmian w polu, jak i procesu dynama magnetycznego, który powoduje jego powstawanie. Zmierzy też stopień przyśpieszania cząstek w magnetosferze planety oraz zbada procesy powstawania zórz polarnych. Juno będzie także badać rozkład masy Jowisza i jego pole grawitacyjne, w szczególności to, jak siły przyciągające pochodzące od satelitów Jowisza wpływają na rozkład mas samej planety (tzw. sily pływowe).

Cele misji zostaną zrealizowane przy użyciu ośmiu instrumentów naukowych, w tym radiometru mikrofalowego, mierzącego emisję termiczną planety, magnetometru, który ma badać rozkład pola magnetyczne na powierzchni i w magnetosferze Jowisza, sensora do obserwacji zórz polarnych, oraz odbiornika fal radiowych i plazmowych (ma on za zadanie mierzyć spektrum radiowe i plazmowe w obszarze polarnym Jowisza i identyfikować obszary pojawiania się zórz. Dodatkowo, na Juno zainstalowana została kamera edukacyjna JunoCam, mająca wykonywać kolorowe mapy planety.
 

Źródło: Elzbieta Kuligowska

Na ilustracji: Sonda Juno oczekuje na wystrzelenie w Kosmos na pokładzie rakiety nośnej Atlas V-551. Źródło: NASA/JPL-Caltech/KSC

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama