Przejdź do treści

To już 3 Konkurs Astronomiczny w Porębie

Laureaci tegorocznego konkursu astronomiczne w Sp w Porębie. Źródło: SP Poręba

Przed wakacjami już po raz 3 Szkoła Podstawowa w Porębie zorganizowała konkurs astronomiczny dla uczniów szkół podstawowych z gminy Myślenice. We wtorek, 14 czerwca 2022 r., 23 uczniów z 12 gminnych szkół rywalizowało o tytuł mistrza astronomii. Zwyciężyła Anna Szewczyk ze Szkoły Podstawowej w Krzyszkowicach.

Konkurs był dwuetapowy. Pierwszy etap odbywał się w szkołach podstawowych 7 czerwca i jego zadaniem było wyłonienie 2 najlepszych uczniów w każdej szkole. Ci reprezentanci szkół zostali zaproszeni do udziału w finale konkursu, który odbywał się 14 czerwca 2022 w Szkole Podstawowej w Porębie. Do poręby przyjechało 23 uczniów z 12 szkół z całej gminy Myślenice. Ich zadaniem było napisanie tekstu konkursowego, który wyłonił zwycięzców.

– To już 3 konkurs, który organizujemy. W tym roku tematem przewodnim konkursu było Słońce i jego miejsce w Układzie Słonecznym i w Kosmosie. Niezwykle cieszy nas fakt, że mimo zbliżającego się końca roku szkolnego konkurs cieszył się wśród młodzieży tak dużym zainteresowaniem – mówi Justyna Słowik ze Szkoły Podstawowej w Porębie.

Gośćmi specjalnymi konkursu byli pracownicy Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – Tomasz Kundera i Elżbieta Kuligowska. Pan Kundera wygłosił dla uczestników konkursu wykład zatytułowany Astronomia w czasach prof. Tadeusza Banachiewicza. Niezwykle interesujący był unikatowy film pokazujący sylwetkę prof. Tadeusza Banachiewicza. – Astronomia to nauka szczególna – ponieważ opowiada o Wszechświecie – jest nauką o wszystkim, co nas otacza! Można zatem powiedzieć, że Astronomia to nauka, która dotyczy nas wszystkich! – przekonywał uczestników konkursu Tomasz Kundera. – Jesteśmy niezwykle wdzięczni naszym gościom z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie za obecność, wygłoszony wykład oraz za upominki dla uczestników konkursu. To dla nas wyróżnienie, ale jednocześnie szansa na współpracę w przyszłości i popularyzację astronomii wśród uczniów naszej szkoły – mówi Andrzej Jaśkowiec, dyrektor Szkoły Podstawowej w Porębie.

Tegoroczna edycja konkursu miała dodatkowy, wspominkowy charakter. Na rok 2022 przypada bowiem 140 rocznica urodzin znakomitego polskiego astronoma, a jednocześnie patrona Szkoły Podstawowej w Porębie – profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Tadeusza Banachiewicza. Dodatkowo obchodzimy w tym roku 100 rocznicę założenia przez Banachiewicza Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze. Stąd konkurs obejmował również pytania z tych dwóch dziedzin. – Jesteśmy dumni z osoby naszego patrona, a jego promowanie i popularyzację jego astronomicznych odkryć i osiągnięć traktujemy jako nasze szczególne zadanie – dopowiada Justyna Słowik.  

Konkurs w Porębie już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń edukacyjnych w Gminie Myślenice. Poprzednie edycje konkursu dotyczyły Układu Słonecznego w roku 2018 i Księżyca w 2021 roku. I również cieszyły się dużym zainteresowaniem szkół i młodzieży w Gminie Myślenice. – Szczególnie cieszy nas fakt, że rokrocznie i uczniowie i nauczyciele pytają, kiedy kolejna edycja konkursu – dodaje Andrzej Jaśkowiec. Jako organizator zapewnia jednocześnie, że można spodziewać się kolejnych edycji konkursu w przyszłości. – Tematów nam nie zabraknie – Wszechświat, Kosmos jest bezgraniczny! – kończy z uśmiechem.

Tegoroczny konkurs wyłonił 7 laureatów. Wśród zwycięzców znaleźli się Anna Szewczyk i Adrianna Pszczoła z Krzyszkowic, Maja Piesakowska i Maria Oramus ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach, Lena Rachwał ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Myślenicach, Katarzyna Moryc z Trzemeśni i Maksym Meus z Poręby. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne pamiątki uczestnictwa w konkursie. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Pan Jarosław Szlachetka. Nagrody dla uczestników konkursu fundowała Gmina Myślenice oraz Szkoła Podstawowa w Porębie.

Wykład Tomasza Kundery.

Wykład Tomasza Kundery. Źródło: SP Poręba

Na zdjęciach: Wykład Tomasza Kundery. Źródło: SP Poręba


Czytaj więcej:

 

Źródło: SP Poręba

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciach: Laureaci tegorocznego konkursu. Źródło: SP Poręba

Reklama