Kepler 78b - planeta prawie taka jak Ziemia

Wizja artystyczna planety pozasłonecznej Kepler 78b
Kilka amerykańskich instytucji naukowych poinformowało o ustaleniu dokładnych własności planety pozasłonecznej Kepler 78b. Obiekt ma masę 1,2 masy Ziemi oraz promień 1,7 razy większy niż nasza planeta.

Naukowcy prowadzili obserwacje za pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzera oraz pracującej na Hawajach Teleskopu Keck I. Planeta została odkryta metodą tranzytów, co ogłoszono w sierpniu 2013 r. Obiekt oznaczony jako Kepler 78b ma bardzo krótki okres obiegu dookoła swojej gwiazdy, jedynie 8,5 godziny. To kolosalna różnica w stosunku do 365 dni obiegu Ziemi dookoła Słońca. Na pewno na planecie panują zdecydowanie wyższe temperatury niż na Ziemi.

Dzięki dalszym obserwacjom za pomocą Teleskopu Kecka udało się wyznaczyć inny ważny parametry egzoplanety: jej masę. Kepler 78b ma masę jedynie 1,7 razy większą niż Ziemia, czyli jest jedną z najmniej masywnych planet pozasłonecznych odkrytych do tej pory.

Badaczom udało się także określić promień planety. Tutaj także mamy duże podobieństwo do Ziemi, bowiem promień Kepler 78b jest tylko o 20 procent większy niż ziemski. Znajomość promienia i masy pozwala na wyznaczenie średniej gęstości obiektu. Uzyskana wartość to 5,3 grama na centymetr sześcienny, czyli bardzo zbliżona do ziemskiej (5,5 grama na centymetr sześcienny). Wskazuje to, że planeta jest zbudowana głównie ze skał i żelaza, podobnie jak Ziemia. Mamy więc planetę pozasłoneczną z jednej strony bardzo podobną do Ziemi (masa, promień, gęstość), a z drugiej zdecydowanie różną (okres orbitalny, temperatura).

Gwiazda, którą okrąża Kepler 78b, oznaczona jako TYC 3147-188-1 ma podobny typ widmowy jak Słońce, masę wynoszącą 0,84 słonecznej oraz promień 0,73 promienia Słońca. Widoczna jest w gwiazdozbiorze Łabędzia i znajduje się w zasięgu amatorskich teleskopów jako obiekt 12 wielkości gwiazdowej.

O odkryciu poinformowało kilka amerykańskich instytucji naukowych, w tym Massachussets Institute of Technology (MIT) oraz Instytut Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego.

Źródło: W.M. Keck Observatory / Instytut Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego / Massachussets Institute of Technology (MIT)

Na ilustracji:
Artystyczna wizja planety Kepler 78b i jej gwiazdy. Źródło: Karen Teramura (UHIfA).