Przejdź do treści

Kolejne akumulatory Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wymienione podczas spaceru kosmicznego EVA-66

img

Astronauci Chris Cassidy i Bob Behnken wykonali drugi z czterech planowanych spacerów kosmicznych, poświęconych wymianie zewnętrznych akumulatorów systemu zasilania w sekcji S6 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Po udanym pierwszym spacerze, wykonanym 26 czerwca, dwójka astronautów 1 lipca wyszła ponownie na zewnątrz stacji. Astronauci przełączyli się na zasilanie wewnętrzne skafandrów o 13:13 czasu polskiego, oficjalnie zaczynając spacer EVA-66.

Po zebraniu narzędzi, astronauci od razu przeszli do miejsca pracy w sekcji S6, przy prawych skrajnych panelach fotowoltaicznych stacji. Tam - najpierw zamontowali jeden nowy akumulator litowo-jonowy i jeden adapter, kończąc tym samym prace przy linii zasilania 1B.

Później astronauci przeszli do kontenera zawierającego baterie linii 3B. Poluzowali tam połączenia, aby ułatwić proces wymiany, który będzie wykonywany podczas kolejnych dwóch spacerów.

Przed zakończeniem udało się też wykonać dodatkowe zadanie podłączenia zasilania i przewodów transferu danych do nowego systemu komunikacji bezprzewodowej, zainstalowanego na zewnątrz stacji.

Zasilanie elektryczne do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dostarcza zestaw dużych paneli fotowoltaicznych. Stacja złożona jest z czterech segmentów Truss, do których zamontowane są panele. Każdy z tych segmentów zasila parę linii. Łącznie na system stacji składa się 8 niezależnych linii zasilania.

Proces wymiany 48 akumulatorów niklowo-wodorowych na nowocześniejsze i wydajniejsze 24 baterie litowo-jonowe trwa od 2016 roku. Do usunięcia pozostało już tylko 6 baterii w linii 3B. Zadanie to zostanie wykonane podczas dwóch kolejnych spacerów, jeszcze w lipcu.

Dla obu astronautów był to już 8. spacer kosmiczny w karierze.

 

Na podstawie: NASA/SN

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 


Na zdjęciu: Bob Behnken podczas spaceru kosmicznego EVA-66 w sekcji S6 stacji. Źródło: NASA.

Reklama