Przejdź do treści

Kolejne dwa satelity pracują w systemie Galileo

Schemat systemu nawigacji satelitarnej Galileo
Do pracy w systemie nawigacji satelitarnej Galileo dołączyły kolejne dwa satelity - numer 11 i 12. Na razie jest to tryb roboczy, ale Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) już planuje na ten rok wystrzelenie kolejnych.

Oba satelity zostały wyniesione na orbitę w grudniu 2015 r. przy pomocy rakiety nośnej Sojuz, która wystartowała z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej (Europejski Port Kosmiczny). Po paru miesiącach testów orbitalnych dołączyły do systemu, który aktualnie pracuje w wersji roboczej. Testy prowadzono przy pomocy 20-metrowej anteny w Centrum Redu w Belgii oraz Centra Kontroli Galileo w Oberbfaffenhofen w Niemczech i w Fucino we Włoszech.

Działanie systemu nawigacji satelitarnej opiera się na fakcie, że fale elektromagnetyczne podróżują z bardzo wielką prędkością, ale jednak skończoną. Dzięki temu można przeliczyć czas podróży sygnału do satelity na odległość do niego. Jeżeli odbiornik będzie otrzymywał sygnały od co najmniej czterech satelitów, to wtedy jest w tanie ustalić swoje położenie zz bardzo dużą dokładnością. Aby wszystko działało, na pokładach satelitów pracują precyzyjne zegary atomowe, które dodatkowo są jeszcze synchronizowane z infrastrukturą naziemną systemu.

Konstelacja satelitów Galileo ostatnio dość regularnie się powiększa. W lutym 2016 r. do pracy dołączyły satelity nr 9 i 10. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przymierza się so wystrzelenie dwóch kolejnych satelitów Galileo już w maju. Natomiast na jesień zapowiedziane jest wystrzelenie aż czterech satelitów za jednym razem. Pod koniec roku 2016 na orbicie powinno działać zatem 18 satelitów systemu Galileo. Docelowe plany dla systemu to 30 satelitów, co ma nastąpić do 2020 roku.

System nawigacji satelitarnej Galileo jest przeznaczony dla celów cywilnych. Buduje go Unia Europejska - zadanie te wypełniają Komisja Europejska (koordynacja i finansowanie) oraz Europejska Agencja Kosmiczna (wynoszenie satelitów i obsługa techniczna systemu).

W tym tygodniu ogłoszony został konkurs Galileo Masters na pomysły innowacyjnego zastosowania technologii nawigacji satelitarnej w gospodarce i rozwiązaniach życia codziennego. Wkrótce napiszemy o nim więcej.

Więcej informacji:

Na  ilustracji:
Schemat systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Źródło: ESA-Jacky Huart.


Reklama