Przejdź do treści

Kolejne dwa satelity systemu Galileo na orbicie

Start rakiety Sojuz z satelitami Galileo 7 i Galileo 8
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) umieściła na orbicie okołoziemskiej kolejne dwa satelity systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Łącznie z już działającymi system dysponuje obecnie ośmioma satelitami. Start nastąpił 27 marca 2015 r. z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Satelity dołączyły do sześciu znajdujących się w Kosmosie już od jakiego czasu, wystrzeliwanych w październiku 2011 r., w październiku 2012 r. i w sierpniu 2014 r. Wyniesienie satelitów Galileo 7 i Galileo 8 nastąpiło 27 marca 2015 r., o godz. 21:46 czasu GMT. Dokonano tego za pomocą rakiety nośnej Sojuz, która wystartowała z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Po 3 godzinach i 48 minutach lotu rakieta uwolniła satelity na wysokości 23500 km, blisko ich docelowej orbity. Wstepne testy wykazały, że cała operacja przebiegłą zgodnie z oczekiwaniami.

Zarządzanie satelitami jest aktualnie wykonywane z francuskiego centrum CNES w Tuluzie. W połowie roku 2015 zostanie przeniesione do Centrum Kontrolnego Galileo w Oberpfaffenhofen w Niemczech oraz do ośrodka w Redu w Belgii.

Projekt Galileo ma zapewnić Europie niezależny system nawigacji satelitarnej, odpowiednik amerykańskiego systemu GPS. Jest realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Unię Europejską. Na budowę systemu przeznaczono 7 miliardów euro w latach 2014-2020. Wystrzelenie kolejnych satelitów zapowiedziano jeszcze na ten rok, w trakcie testów oraz finalnej integracji są kolejne cztery.

Pełne możliwości system Galileo ma osiągnąć w roku 2020, kiedy to będzie obejmował 30 satelitów.  Natomiast do roku 2016 ma zacząć udostępniać pakiet usług początkowych, który będzie obejmować darmową usługę dostępną publicznie, usługę szyfrowaną oraz funkcje ratunkowe i poszukiwawcze. Za udostępnianie usług będzie odpowiedzialna agencja European Global Navigation Satellite Systems Agency (GSA).

Więcej informacji:
Two new satellites join the Galileo constellation

Na zdjęciu:
Start rakiety Sojuz , która 27 marca 2015 r. wyniosła z kosmodromu Kourou kolejne dwa satelity systemu Galileo. Źródło: ESA/CNES/ARIANESPACE-Service Optique CSG.
Reklama