Przejdź do treści

Konferencja Dark and Quiet Skies - jak skutecznie chronić ciemność

Plakat konferencji Dark and Quiet Skies

Konferencja Dark and Quiet Skies – II, czyli „Ciemne i ciche niebo dla nauki i społeczeństwa – II” odbędzie się w Santa Cruz de La Palma na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii od 3 do 7 października 2021 r. Konferencja będzie poświęcona wdrażaniu zaleceń dotyczących ochrony ciemnego nieba. Edycji stacjonarnej będzie towarzyszyć warsztat on-line na ten sam temat. Rejestracja na konferencję jest bezpłatna.

Tematem konferencji i warsztatów „Ciemne i ciche niebo dla nauki i społeczeństwa – II” będzie wykładniczo rosnące tempo rozprzestrzeniania się oświetlenia miejskiego w technologii diod LED, formowanie dużych konstelacji satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej oraz transmisja radiowa o dużej mocy, które stwarzają bezprecedensowe zagrożenia dla czystości nocnego nieba i pokazują konieczność podjęcia skutecznych i szybkich działań, zanim szkody wyrządzane przez te technologie staną się nieodwracalne.

Warsztaty on-line zorganizowane w 2020 r. okazały się ogromnym sukcesem. Wzięło w nich udział ponad 950 zarejestrowanych uczestników, którzy aktywnie przyczynili się do przedyskutowania obszernego Raportu przygotowanego w formie roboczej przez 85 międzynarodowych ekspertów i rozesłanego z wyprzedzeniem do wszystkich uczestników. Raport ten porusza pięć tematów: oazy ciemnego nieba, astronomię optyczną, wpływ sztucznego światła na środowisko, konstelacje satelitów i radioastronomię. Dla każdego tematu zaproponowano szereg zaleceń mających na celu złagodzenie wpływu różnych przyczyn zakłóceń. Wychodząc od dogłębnej analizy Raportu, obecna Konferencja skupi się na wdrażaniu jego zaleceń, a w szczególności określeniu zarówno technicznych, jak i politycznych działań potrzebnych do ich skutecznej realizacji. Dyskutowane będzie również, z jakimi podmiotami i partnerami należy współpracować w celu wdrożenia satysfakcjonujących rozwiązań dla ochrony ciemnego i spokojnego nieba.

W programie Konferencji znajdują się referaty zaproszone oraz referaty wybrane w drodze naboru abstraktów. Po bardzo pozytywnych doświadczeniach z poprzednich Warsztatów on-line, trzy Grupy Robocze do spraw głównych źródeł zakłóceń (Sztuczne Światło w Nocy, Konstelacje Satelitarne i Transmisja Radiowa) przygotują krytyczne analizy różnych procesów wdrożeniowych, które zostaną zaprezentowane na Konferencji. 

Informacja o możliwości uczestniczenia w pracach Grup Roboczych zostanie opublikowana na tej stronie do końca czerwca 2021 r.

Rejestracja na konferencję (bez opłat) dostępna jest tutaj.

Należy pamiętać, że fizyczna obecność na La Palmie będzie ograniczona, tymczasem transmisja internetowa będzie dostępna dla wszystkich, którzy nie mogą podróżować. Dla prezenterów, którzy nie są w stanie sfinansować kosztów podróży, można ubiegać się o ograniczone dotacje za pośrednictwem formularza rejestracyjnego.
 
Ważne daty i informacje:

  • 15 lipca 2021 r. – Ostateczny termin przedstawienia streszczenia i ubiegania się o dofinansowanie podróży
  • 30 lipca 2021 r. – Powiadomienie o wyborze abstraktów i przyznaniu stypendiów wyjazdowych
  • 15 sierpnia 2021 r. – Ostateczny termin rejestracji dla osób uczestniczących osobiście w La Palma
  • 15 września 2021 r. – Ostateczny termin rejestracji dla uczestników online
  • Strona internetowa Konferencji
  • Program Konferencji
  • Formularz rejestracyjny
  • Miejsce i czas Konferencji: Santa Cruz de la Palma na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii, 3–7 października 2021 r.
  • Konferencja Dark and Quiet Skies – II jest organizowana wspólnie przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA), rząd Hiszpanii i Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU)

 
Opracowanie: Joanna Molenda-Żakowicz
 

Na ilustracji: Plakat konferencji Dark and Quiet Skies

Reklama