Przejdź do treści

Konferencja kosmiczna „Ad Astra” w Gdańsku

Konferencja Ad Astra 2021 w Gdańsku

Od 26 do 28 listopada w gdańskim Centrum Hevelianum odbyła się konferencja „Ad Astra. Konsiliencyjna konferencja kosmiczna”, która była poświęcona rozwojowi branży kosmicznej w Polsce. Organizatorem konferencji był Instytut Metropolitalny a partnerem Polska Agencja Kosmiczna oraz m. in. Miasto Gdańsk, Hevelianum, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni i Akademia Leona Koźmińskiego.

Ludzkość interesuje się kosmosem niemalże od zawsze, jednak to dopiero XX wiek przyniósł technologię i metodologię, które umożliwiły jego eksplorację i eksploatację na nieznaną dotąd skalę. Trudno się więc dziwić, że uwaga największych mocarstw, korporacji międzynarodowych i rządowych agencji zwrócona jest ku gwiazdom. W przestrzeni kosmicznej ogniskują się odwieczne marzenia człowieka, ale także interesy polityczne i gospodarcze. A do tego wszystkiego dochodzi jeszcze nauka, której rola jest kluczowa w urzeczywistnianiu kosmicznych idei. To przecież nauka przeciera szlaki pozostałym interesariuszom, pozostając o krok przed nimi.

Dlatego też Konsorcjum Naukowe Ad Astra postanowiło zorganizować konsiliencyjną konferencję kosmiczną, poświęconą aktualnym wyzwaniom i zagadnieniom związanym z działalnością człowieka w przestrzeni kosmicznej.

Więcej informacji na temat wydarzenia można przeczytać na stronie internetowej projektu.

Jednym z prelegentów na tej konferencji był Prezes POLSA Grzegorz Wrochna, który wziął udział w sesji plenarnej pt. „Kosmiczne wyzwania dla nauki, polityki i gospodarki”. 

Naszym największym wyzwaniem jest obecnie zakończenie prac nad Krajowym Programem Kosmicznym. Wspólnie z MRiT finalizujemy już prace. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy zostanie on przyjęty. KPK ma służyć zaspokajaniu potrzeb nowoczesnego polskiego państwa i współczesnego społeczeństwa. Dzisiaj, choć rzadko sobie z tego zdajemy sprawę, nie moglibyśmy normalnie funkcjonować bez technologii kosmicznych. Chcemy rozwijać własne technologie i polskie firmy z sektora kosmicznego, aby móc te potrzeby zaspokajać – stwierdził prof. Wrochna. Jego zdaniem, obecnie bardzo ważna jest także kwestia przygotowania odpowiednich przepisów prawnych, regulujących prawo kosmiczne w Polsce.

Ustawa o działalności kosmicznej powinna wejść w życie w ciągu najbliższych 2 lat, czyli powinna zostać napisana w ciągu najbliższego pół roku. Będzie tworzona przez MRiT, we współpracy z POLSA, wraz z zespołem ekspertów merytorycznych i prawnych – dodał prof. Wrochna. Następnie podkreślił, że przepisy te pozwolą uregulować kluczowe dla sektora kwestie. Przede wszystkim Komisja Europejska wymaga odpowiedniej ustawy, aby Polska mogła otrzymać pieniądze z Krajowego Programu Odbudowy. Planujemy także wprowadzenie możliwości wystrzeliwanie satelitów z Polski ale nie przez start pionowy, tylko poziomy, za pomocą rakiety wynoszonej nad ocean przez samolot – dodał.

W sesji wzięli udział także: prof. Zbigniew Brodecki (Uczelnia Kwiatkowskiego w Gdyni), dr. hab. Grzegorz Brona (Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.), dr. hab. Katarzyna Malinowska (prof. Akademii Leona Koźmińskiego) oraz prof. Grzegorz Węgrzyn (przewodniczący Rady Doskonałości Naukowej).

Pierwszego dnia konferencji, Prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna oraz Prezes Instytutu Metropolitalnego dr Jakub Szlachetko podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy organizacjami. Główne założenia podpisanego porozumienia to współpraca przy projektach skierowanych do studentów i młodych profesjonalistów oraz wspólna promocja wydarzeń.

Ad astra. Konsiliencyjna konferencja kosmiczna” poświęcona była aktualnym wyzwaniom oraz zagadnieniom związanym z działalnością człowieka w przestrzeni kosmicznej i była otwarta dla przedstawicieli wszystkich dziedzin i dyscyplin naukowych.
 

Źródło: POLSA, Konsorcjum Naukowe Ad Astra

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama